Reklama


Trpíte nespavostí? Podle vědců máte možná umělecké nadání

03.04.2017 - Kateřina Helán Vašků

Podle výzkumu izraelských vědců existuje souvislost mezi vizuální představivostí a spánkem

Talentem k nespavosti -<p>Pokud sníte o kariéře nového Picassa, můžete se podle studie vědců z University of Haifa „těšit“ na časté poruchy spánku.</p>
Talentem k nespavosti -

Pokud sníte o kariéře nového Picassa, můžete se podle studie vědců z University of Haifa „těšit“ na časté poruchy spánku.


Reklama

Výzkumu badatelů z University of Haifa se zúčastnilo třicet vysokoškoláků ze sedmi různých institucí, přičemž polovina z nich studovala umělecký obor a druhá půlka společenské vědy. Podrobili se elektrofyziologickému záznamu spánku, který umožňuje zobrazit mozkové vlny v obou hemisférách, dále nosili na zápěstí zařízení monitorující jejich spánkovou aktivitu a nakonec vyplnili dotazník o svých spánkových návycích.

TIP: Nová studie ukazuje, jak pití kávy ovlivňuje spánkový režim

Ukázalo se, že čím vyšší byla úroveň jejich vizuální kreativity, tím – laicky řečeno – hůř spali. Badatelé také zjistili, že pokud ve vás dřímá verbální talent, s podobnými potížemi se zřejmě potýkat nebudete: Slovně tvořiví jedinci totiž v porovnání s těmi „vizuálními“ spali déle a chodili si lehnout později. Vědci se proto domnívají, že se každý druh kreativity pojí s jiným vzorcem spánku. Navíc to potvrzuje celkovou hypotézu, že obrazovou tvořivost aktivují v mozku odlišné mechanismy než tu slovní.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Christie’s

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raději se držte na severu

Bogota, Kolumbie

Hlavní a zároveň nejlidnatější kolumbijské město Bogota si sice v poslední době na poli kriminality polepšilo, ale násilné činy pod taktovkou narkomafie z něj stále činí jedno z nejnebezpečnějších měst světa. Hrozbou jsou také časté exploze bomb. V srpnu 2010 zde vybuchla před budovou kolumbijské rozhlasové stanice Caracol Radio bomba umístěná v automobilu. Ten samý rok v říjnu se podařilo odvrátit další bombový útok, jehož cílem měla být budova Národního správního centra. I přes veškerou snahu úřadů jsou zde stále rozšířené únosy civilistů, přičemž únosci pak za jejich propuštění požadují po vládě peníze. Není se tak čemu divit, že nejen Bogota, ale i celá Kolumbie má jednu z nejvyšších úrovní zločinnosti na světě. Pokud se už ale v tomto turisty často navštěvovaném městě ocitnete, snažte se držet v jeho severní části – ta je totiž mnohem bezpečnější než jižní část Bogoty. 

Zajímavosti

Granáty F-1 se dodávaly v bedničkách po 20 kusech

Válka

Vytrvalostní cvičení posiluje tělo i ducha

Věda

Souhvězdí Hydry tvoří 17 hvězd. Z České republiky ho nejlépe spatříme v dubnu

Vesmír
Vesmír

Ženy ve středověku neměly lehké postavení

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907