Vrána havajská je ve volné přírodě považována za vyhynulý druh. Poslední dva jedinci byli mimo zajetí spatřeni před 16 lety - červnu roku 2002
Poslední divoce žijící mládě vrány havajské (Corvus hawaiiensis) se opeřilo v roce 1992, kdy ve volné přírodě přežívalo již jen jedenáct či dvanáct ptáků. A poslední života schopné vejce bylo sneseno roku 1996. Tolik ověřené údaje o pomalém odchodu tohoto magického pěvce z vlhkých lesíků Havajských ostrovů, které mu kdysi byly bezpečným domovem.
Se změnou prostředí však přišel úbytek opylovačů a tím i nedostatek plodů, jimiž se vrány živily. V oblibě je neměli ani lovci prasat, protože chytří ptáci prasata varovali před jejich přítomností křikem. Svou roli sehrálo i časté střílení ptáků považovaných za škůdce, zavlečné živočišné druhy a nemoci. Na kondici vran havajských se podepsala především toxoplazmóza, ptačí malárie a neštovice přenášené komáry, kteří se dříve na Havajských ostrovech nevyskytovali. Všechny tyto okolnosti nakonec vedly k tomu, že vrány bylo možno spatřit už jen v chovných zařízeních, která se všemožně snažila o jejich reintrodukci.
Ačkoli se vrány začaly chovat v zajetí již v sedmdesátých letech minulého století, jen velmi málo mláďat vzešlo z těchto odchovů do doby, než ochránci přírody začali sbírat vejce ve volné přírodě. V letech 1993 až 1999 se podařilo z těchto vajec odchovat a do přírody vypustit celkem 27 jedinců. Zdánlivý úspěch však skončil nezdarem, když 21 vran reintrodukci nepřežilo. Zbývajících šest bylo zavčasu odchyceno, aby je nepotkal stejný osud.
TIP: Královny mělkých vod: Úchvatné potravní strategie volavek
Podobně skončil další rozsáhlý pokus z let 1993 až 2007, při němž bylo vypuštěno 90 jedinců. Vysoká úmrtnost ptáků ochránce přírody od dalších pokusů prozatím odradila a zdá se, že neschopnost vran havajských vyrovnat se se změnou prostředí odkázala již navždy tento druh na život v zajetí.
V roce 2011 byl jejich celkový počet 94, přičemž 49 jedinců žilo v Ptačím záchranném centru Keauhou, 44 jedinců obývalo voliéry Ptačího záchranného centra Maui a jeden jediný exemplář žil v zoologické zahradě v San Diegu. Aspoň na těchto místech můžete i dnes obdivovat majestátního všežravého ptáka, který nejednou překvapil chovatele svou vynalézavostí, s níž dokáže k získání potravy používat nejrůznější nástroje.
časopis Příroda
HistorieAby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)