Tygří záhada vyřešena: Psinka zbavuje vrcholové predátory ostražitosti

15.11.2017 - Zuzana Teličková

Nepochopitelné chování -<p>Dlouho nebylo jasné, proč někteří tygři ztrácejí ostražitost a vydávají se do blízkosti lidských obydlí</p>
Nepochopitelné chování -

Dlouho nebylo jasné, proč někteří tygři ztrácejí ostražitost a vydávají se do blízkosti lidských obydlí


Reklama

Od roku 2003 byly hlášeny dva případy vniknutí tygra ussurijského do vesnic na východě Ruska. V obou případech se tygři chovali velmi neobvykle – opustili svoje teritorium a dobrovolně se dostali do blízkosti lidí. Jedním z těchto jedinců byla Galia, tygřice, jejíž pohyb vědci již osm let monitorovali. Galia byla vyhublá a hledala snadnou kořist mezi toulavými psy. Kvůli potenciálnímu nebezpečí, které z její strany hrozilo obyvatelům vesnice, byla zastřelena policií. V následujících letech bylo na jiných místech pozorováno u tygrů podobné chování, jehož příčinu se podařilo rozluštit až nedávno.

Tygří spalničky

Původcem atypických projevů a špatného zdravotního stavu se ukázala být psinka, nakažlivé onemocnění podobné spalničkám, kterým trpí nejčastěji psi. Psinka však může postihnout i rysy, lvy, tuleně, mývaly a fretky.

„Vzhledem ke všem hrozbám, jimž musí tygři ussurijští čelit – od pytláctví až po ztrátu prostředí – bylo na nemoci zaměřeno jen relativně malé procento výzkumné činnosti,“ říká Dale Miquelle ze Společnosti pro ochranu divoké zvěře. „Neexistují žádné záznamy o vniknutí tygrů do vesnic před rokem 2000, takže jde o nový vývoj a novou hrozbu.“

TIP: Člověk jako kořist: Jak se připravit na rizika tygřího návratu

Tygři se mohli nakazit kontaktem s jinými divokými zvířaty či domácími psy. Vědci začali ihned budovat laboratoř pro provádění potřebných testů, které by v budoucnu pomohly rychle identifikovat ohnisko nákazy i nakažené jedince.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda 1-2/2012

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907