U japonských břehů se z moře vynořily „lodě duchů“ z druhé světové války

Seismická aktivita podmořského vulkánu Fukutoku-Okanoba vynesla ze dna Tichého oceánu dva tucty „lodí duchů“, potopených během jedné z nejslavnějších bitev druhé světové války

01.11.2021 - Stanislav Mihulka



Japonsko leží v „horké“ vulkanické zóně, takže o události spojené se seismickou aktivitou zde rozhodně není nouze. Potvrdila to i nedávná aktivita podmořského vulkánu Fukutoku-Okanoba. Seismické otřesy, které se zde odehrávají již od srpna, pozvedly mořské dno. Změny se mimo jiné projevily i na březích ostrova Iwodžima, asi 1 200 kilometrů jižně od Tokia.

Přízraky dávných bojů

V důsledku pozvednutého mořského dna se zde vynořují mnoho let pohřbené artefakty. Helikoptéra japonské zpravodajské agentury All Nippon News (ANN) vyfotografovala celkem 24 lodních vraků, které se objevily u západního pobřeží Iwodžimy. Jde o japonská transportní plavidla, která klesla na dno před 76 lety.

Během 2. světové války se v roce 1945 na Iwodžimě odehrála slavná bitva mezi americkými mariňáky a japonskými obránci. Navzdory zdrcující převaze Spojenců to bylo dlouhé a až nečekaně krvavé střetnutí, v němž obě strany utrpěly značné ztráty. Od 16. února do 26. března zde padlo 7 tisíc Američanů a 20 tisíc Japonců. 

Transportní lodě duchů byly během bojů zajaty americkým námořnictvem a po ukončení bitvy byly záměrně potopeny. Iwodžima v té době neměla přístav, japonské lodě proto byly umístěny paralelně s pobřežím, aby vytvořily bariéru proti vlnám a chránily americké lodě i jednotky, které operovaly v oblasti Iwodžimy. Teď se vynořily jako přízraky a připomínka dávných bojů.

TIP: Australští odborníci objevili na dně Indického oceánu kus Tolkienova Mordoru

Kromě lodních vraků se z pod hladiny vynořil i nový ostrov ve tvaru půlměsíce. Podle Setsuya Nakady, ředitele japonského vládního Centra pro integrovaný výzkum sopek, lze ale očekávat, že ostrov vzniklý z pemzy a sopečného popela brzy v důsledku eroze zase zmizí pod hladinou.


Další články v sekci