U pobřeží Izraele byl objeven 1 600 let starý bronzový poklad

U izraelského pobřeží bylo objeveno množství vzácných předmětů, které skončily na mořském dně, když se v oblasti před 1 600 lety potopila loď

18.05.2016 - Martin Reichman



Část pokladu našli náhodou minulý měsíc dva potápěči u přístavu v Caesareji a objev oznámili izraelskému úřadu pro památky. Vyslaní profesionálové potom na místě nalezli pozůstatky plavidla pohřbeného pod mořským dnem. Izraelské úřady nález označily za největší poklad svého druhu, který se v zemi našel za nejméně 30 let.

Caesarea je významným přístavem z doby římské nadvlády a 600 let byl i hlavním městem někdejší Palestiny. Město je mimo jiné známé nádherou svých staveb.

Bronzový poklad ukrytý v písku 

„Je to fantastický objev, který má obrovský historický význam,“ prohlásil Kobi Šarvit, který vede v izraelském úřadu pro památky oddělení podmořské archeologie. Díky písku, který bronzové sochy pokryl, artefakty vypadají jako by byly vyrobeny včera, a ne před 1 600 lety.

Součástí pokladu jsou také různá navigační zařízení, kotvy a dva shluky tisíců starobylých mincí o hmotnosti 20 kilogramů. Mince jsou spojené dohromady a mají tvar keramické nádoby, v níž byly uschovány.

Odborníci se domnívají, že velkou obchodní loď zastihla nedaleko přístavu bouře a plavidlo se rozbilo nárazem o skaliska či přístavní hráz. Ve stejné oblasti našli již před rokem potápěči asi 2 000 zlatých mincí z období před 1 000 lety.

  • Zdroj textu

    Profimedia, ČTK

  • Zdroj fotografií

    Profimedia


Další články v sekci