U pobřeží Izraele byl objeven 1 600 let starý bronzový poklad

18.05.2016 - Martin Reichman

U izraelského pobřeží bylo objeveno množství vzácných předmětů, které skončily na mořském dně, když se v oblasti před 1 600 lety potopila loď


Reklama

Část pokladu našli náhodou minulý měsíc dva potápěči u přístavu v Caesareji a objev oznámili izraelskému úřadu pro památky. Vyslaní profesionálové potom na místě nalezli pozůstatky plavidla pohřbeného pod mořským dnem. Izraelské úřady nález označily za největší poklad svého druhu, který se v zemi našel za nejméně 30 let.

Caesarea je významným přístavem z doby římské nadvlády a 600 let byl i hlavním městem někdejší Palestiny. Město je mimo jiné známé nádherou svých staveb.

Bronzový poklad ukrytý v písku 

„Je to fantastický objev, který má obrovský historický význam,“ prohlásil Kobi Šarvit, který vede v izraelském úřadu pro památky oddělení podmořské archeologie. Díky písku, který bronzové sochy pokryl, artefakty vypadají jako by byly vyrobeny včera, a ne před 1 600 lety.

Součástí pokladu jsou také různá navigační zařízení, kotvy a dva shluky tisíců starobylých mincí o hmotnosti 20 kilogramů. Mince jsou spojené dohromady a mají tvar keramické nádoby, v níž byly uschovány.

Odborníci se domnívají, že velkou obchodní loď zastihla nedaleko přístavu bouře a plavidlo se rozbilo nárazem o skaliska či přístavní hráz. Ve stejné oblasti našli již před rokem potápěči asi 2 000 zlatých mincí z období před 1 000 lety.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Profimedia, ČTK

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907