Je to nosatý podmořský králík? Anebo ryba se směšnými zuby?
Chiméry jsou malé přízračné paryby z mořských hlubin. Vědci nedávno objevili jubilejní padesátý druh chimér, který dostal odborné jméno Hydrolagus erithacus.
Nová chiméra měří skoro jeden metr, což z ní dělá druhý největší druh chimér, s jakým jsme se zatím setkali. Na první pohled zaujme roztomile ošklivým vzhledem, jako by se zatoulala z Alenky v říši divů.
Bizarnímu obličeji chiméry vévodí velký nos a ještě větší a nápadnější zuby. I když zuby chiméry na první pohled působí nemotorně, pro chiméru jsou nejspíš velice užitečné.
TIP: Vědcům se šťastnou náhodou podařilo poprvé nafilmovat chiméru Trollovu
Podle zbytků krabů objevených v žaludku nového druhu chiméry tato stvoření své masivní zuby využívají k drcení schránek krabů a dalších živočichů, které najdou hluboko na mořském dně.
Live Science, Zootaxa
HistorieMladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, Manka, CC BY-SA 3.0)
PřírodaDomovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)