Reklama


Účinný očkovací program: Austrálie vymýtila zarděnky

03.11.2018 - Stanislav Mihulka

Australský vládní očkovací program slaví úspěch. Lékařům se podařilo v Austrálii vymýtit onemocnění zarděnkami

<p>Očkování proti zarděnkám sklízí úspěchy</p>

Očkování proti zarděnkám sklízí úspěchy


Reklama

V Austrálii oslavují. Jak v těchto dnech oznámila Světová zdravotnická organizace, v Austrálii se podařilo eliminovat nepříjemnou virovou infekční chorobu - zarděnky.

Infekce, která obbvykle nebývá nijak zvlášť závažná a lidé si nákazy leckdy ani nevšimnou, představuje mimořádné riziko zejména pro neočkované nastávající matky a jejich děti - virus může poškodit plod a zanechat závažné trvalé následky (hluchota, šedý zákal, poškození jater a ledvin, mentální retardace).

Úspěch očkování

Jak potvrdil i australský ministr zdravotnictví, Austrálie uspěla v boji se zarděnkami díky národnímu programu očkování. Tento program byl založen na očkování zdarma, které zahrnovalo první očkování dětí ve věku 12 měsíců a druhou podpůrnou dávku v 18 měsících. Ještě počátkem devadesátých let přitom v Austrálii měli více než 4 tisíce známých případů zarděnek ročně.

Podle Hunta je to velký den pro veřejné zdraví v Austrálii a zároveň také hlasitý vzkaz, že očkování má smysl a skutečně funguje. Austrálie podle něj uspěla díky neutuchajícímu úsilí místních zdravotníků a milionů rodičů, kteří zajistili, že australské děti dostanou očkování proti zarděnkám. Austrálie se teď stala jednou z více než třech desítek zemí světa, které zatočily se zarděnkami.

TIP: Příušnice, spalničky, obrna: Proč se vracejí téměř vymýcené nemoci?

Podobné zkušenosti jako Australští lékaři mají i lékaři v Česku - zatímco před zavedením očkování všech dětí, docházelo u nás ročně k 50 000 – 100 000 onemocnění, v posledních letech jsou hlášeny jen jednotlivé případy zarděnek.

Jak ale dokazuje i čerstvá zkušenost z Japonska, zarděnky rozhodně nejsou minulostí či problémem výhradně zemí třetího světa. V oblasti Tokia úřady v posledních měsících hlásí více než 1300 případů onemocnění zarděnkami a americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) nedávno vydalo varování pro těhotné ženy, aby se cestám do Japonska pokud možno vyhýbaly.

  • Zdroj textu:

    Commonwealth of Australia

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Airlander 10 si získal pozornost celého světa svými úspěchy i nehodami.

Věda

Gruzínští vinaři se chystají vytipovat vhodné odrůdy vína, které se nejlépe vypořádají s drsnými podmínkami na povrchu Marsu.

Vesmír
Historie

Španělský důchodce si na své zahradě postavil UFO v přepočtu za 2,6 milionu korun – letět by mělo na fiktivní planetu.

Revue

Nahoře tkáň nádoru před léčbou, dole po léčbě. Nádorové buňky zeleně, tukové buňky červeně a nádorové buňky proměněné na tuk tmavě žluté.

Věda

Podobné útoky kavalerie na západní frontě se odehrávaly pouze v prvních týdnech války

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907