Reklama


Účinný očkovací program: Austrálie vymýtila zarděnky

03.11.2018 - Stanislav Mihulka

Australský vládní očkovací program slaví úspěch. Lékařům se podařilo v Austrálii vymýtit onemocnění zarděnkami

<p>Očkování proti zarděnkám sklízí úspěchy</p>

Očkování proti zarděnkám sklízí úspěchy


Reklama

V Austrálii oslavují. Jak v těchto dnech oznámila Světová zdravotnická organizace, v Austrálii se podařilo eliminovat nepříjemnou virovou infekční chorobu - zarděnky.

Infekce, která obbvykle nebývá nijak zvlášť závažná a lidé si nákazy leckdy ani nevšimnou, představuje mimořádné riziko zejména pro neočkované nastávající matky a jejich děti - virus může poškodit plod a zanechat závažné trvalé následky (hluchota, šedý zákal, poškození jater a ledvin, mentální retardace).

Úspěch očkování

Jak potvrdil i australský ministr zdravotnictví, Austrálie uspěla v boji se zarděnkami díky národnímu programu očkování. Tento program byl založen na očkování zdarma, které zahrnovalo první očkování dětí ve věku 12 měsíců a druhou podpůrnou dávku v 18 měsících. Ještě počátkem devadesátých let přitom v Austrálii měli více než 4 tisíce známých případů zarděnek ročně.

Podle Hunta je to velký den pro veřejné zdraví v Austrálii a zároveň také hlasitý vzkaz, že očkování má smysl a skutečně funguje. Austrálie podle něj uspěla díky neutuchajícímu úsilí místních zdravotníků a milionů rodičů, kteří zajistili, že australské děti dostanou očkování proti zarděnkám. Austrálie se teď stala jednou z více než třech desítek zemí světa, které zatočily se zarděnkami.

TIP: Příušnice, spalničky, obrna: Proč se vracejí téměř vymýcené nemoci?

Podobné zkušenosti jako Australští lékaři mají i lékaři v Česku - zatímco před zavedením očkování všech dětí, docházelo u nás ročně k 50 000 – 100 000 onemocnění, v posledních letech jsou hlášeny jen jednotlivé případy zarděnek.

Jak ale dokazuje i čerstvá zkušenost z Japonska, zarděnky rozhodně nejsou minulostí či problémem výhradně zemí třetího světa. V oblasti Tokia úřady v posledních měsících hlásí více než 1300 případů onemocnění zarděnkami a americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) nedávno vydalo varování pro těhotné ženy, aby se cestám do Japonska pokud možno vyhýbaly.

  • Zdroj textu:

    Commonwealth of Australia

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z lovce kořistí

mumifikovaný pes
kde: USA | muzeum: Southern Forest World

Psal se zhruba rok 1960, když se jistý pes při lovu vrhl za kořistí do díry v kořenech kaštanu. Nora, kterou objevil, navazovala na dutinu uvnitř kmene, a tak se chlupáč jal šplhat. Jenže po osmi a půl metrech se prostor zúžil a z lovce se stala kořist. Uvězněné zvíře se nedokázalo zachránit a nakonec uhynulo žízní. Třísloviny, jež dřevo kaštanu vylučuje, se postaraly o konzervaci mršiny, takže když nebohého psa v roce 1980 našli pracovníci dřevařské společnosti Kraft Corporation, připomínal mumii. Objev pak věnovali muzeu Southern Forest World v americké Georgii a jeho zaměstnanci začali zvířeti přezdívat „stuckie“ – od slova „stuck“, tedy „uvíznout“.

Zajímavosti

Z Rudolfa vyrostl inteligentní a vzdělaný mladý muž

Historie
Reklama

Hydronaut bude přesně simulovat podmínky v kosmu – ani na jeho palubě nesmí dojít k žádné chybě.

Zajímavosti

Emma Haruka Iwao

Věda

Start nosné rakety Delta 4 se satelitem WGS-10 

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907