Ultrazářivé zdroje rentgenového záření mohou být neutronovými hvězdami

01.03.2018 - Stanislav Mihulka

Je to velké překvapení. Namísto velikých černých děr jsou rentgenovými zářiči z vesmíru mnohem menší neutronové hvězdy

Ultrazářivý zdroj -<p>Galaxie M51 s ultrazářivým zdrojem rentgenového záření</p>
Ultrazářivý zdroj -

Galaxie M51 s ultrazářivým zdrojem rentgenového záření


Reklama

Astronomové již několik desetiletí objevují ve vesmíru objekty, které extrémně oslnivě září v rentgenové oblasti spektra. Záření těchto ultrazářivých rentgenových zdrojů (ULX, z anglického ultraluminous X-ray sources) odpovídá až milionům Sluncí.

Vědci si dlouho mysleli, že tyto objekty jsou větší černé díry, o hmotnosti od 10 až do 1 000 Sluncí. V posledních letech se ale díky rentgenovým observatořím, jako je například americký vesmírný teleskop NuSTAR, ukazuje, že by to alespoň v některých případech mohly být neutronové hvězdy, které jsou pochopitelně mnohem menší.

Ultrazářivá neutronová hvězda Vírové galaxie

Murray Brightman z Caltechu a jeho kolegové nedávno potvrdili, že extrémní zdroje rentgenového záření mohou být neutronovými hvězdami. Prostudovali zdroj ULX ve spirální galaxii M51, známé jako Vírová galaxie, která je od nás vzdálená 28 milionů světelných let.

TIP: Vesmírný supermix: Systém ARP 299 je prošpikovaný vysoce zářivými zdroji

Vědci zjistili, že na záření tohoto zdroje působí magnetické pole. Černé díry ale takové magnetické pole nemají, takže se vší pravděpodobností jde o neutronovou hvězdu. Tato neutronová hvězda svou gravitací přitahuje okolní hmotu, která se ohřívá na vysoké teploty a vyzařuje extrémně jasné rentgenové záření.

  • Zdroj textu:

    Caltech, Nature Astronomy

  • Zdroj fotografií: NASA/CXC/Caltech/M.Brightman et al.; Optical: NASA/STScI

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907