U příležitosti 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena bude mít premiéru jeho dokončená Desátá symfonie
Devátá symfonie Ludwiga van Beethovena byla jeho poslední – z té Desáté složil jen několik not, které si stačil poznamenat, než roku 1827 zemřel. Tým muzikologů a programátorů se nyní pokouší tuto skladbu dokončit. Projekt běží za podpory německého Telekomu, jako součást připravovaných oslav.
Příští rok totiž oslavíme 250 let od narození tohoto geniálního skladatele. Pokud umělá inteligence uspěje, což by neměl být problém, dokončená Desátá symfonie bude mít světovou premiéru v německém Bonnu. Tvůrci si vývoj této umělé inteligence pochvalují, jako velmi zajímavý a nevypočitatelný. Je prý jako malé dítě, které poznává Beethovenovu hudbu.
Beethoven podle poznámek nalezených v jeho odkazu začal na Desáté pracovat ve stejné době, kdy se věnoval komponování Deváté, která obsahuje slavnou Ódu na radost.
TIP: Stejně dobrá jako Mahler? Umělá inteligence dokončuje nehotovou symfonii
Práci na Desáté symfonii ale rychle vzdal, zůstalo po ní jen několik poznámek a notových záznamů. A to musí specializované umělé inteligenci stačit, aby se ji pokusila vytvořit znovu. Programátoři ji „nakrmili“ všemi ostatními Beethovenovými díly a na základě této znalosti nyní sama pokračuje v práci geniálního hudebníka.
ZajímavostiUlicemi kráčí smrt
Día de Muertos | Mexiko
Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)
VesmírSkupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)
HistoriePo smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, Doronenko, CC BY-SA 4.0)