Umělá inteligence dokončuje Beethovenovu Desátou symfonii

17.12.2019 - Stanislav Mihulka

U příležitosti 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena bude mít premiéru jeho dokončená Desátá symfonie


Reklama

Devátá symfonie Ludwiga van Beethovena byla jeho poslední – z té Desáté složil jen několik not, které si stačil poznamenat, než roku 1827 zemřel. Tým muzikologů a programátorů se nyní pokouší tuto skladbu dokončit. Projekt běží za podpory německého Telekomu, jako součást připravovaných oslav.

Počítač v roli skladatele

Příští rok totiž oslavíme 250 let od narození tohoto geniálního skladatele. Pokud umělá inteligence uspěje, což by neměl být problém, dokončená Desátá symfonie bude mít světovou premiéru v německém Bonnu. Tvůrci si vývoj této umělé inteligence pochvalují, jako velmi zajímavý a nevypočitatelný. Je prý jako malé dítě, které poznává Beethovenovu hudbu.

Beethoven podle poznámek nalezených v jeho odkazu začal na Desáté pracovat ve stejné době, kdy se věnoval komponování Deváté, která obsahuje slavnou Ódu na radost.

TIP: Stejně dobrá jako Mahler? Umělá inteligence dokončuje nehotovou symfonii

Práci na Desáté symfonii ale rychle vzdal, zůstalo po ní jen několik poznámek a notových záznamů. A to musí specializované umělé inteligenci stačit, aby se ji pokusila vytvořit znovu. Programátoři ji „nakrmili“ všemi ostatními Beethovenovými díly a na základě této znalosti nyní sama pokračuje v práci geniálního hudebníka.

  • Zdroj textu:

    Alugy

  • Zdroj fotografií: Alugy

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907