Umělá inteligence pomáhá záchranářům v pátrání po ztracených lidech

30.11.2020 - Stanislav Mihulka

Systém s umělou inteligencí zpracuje termální snímky krajiny tak, že je na nich mnohem snazší objevit ztracené lidi

<p>Nahoře tradiční snímek z termokamery, dole snímek zpracovaný umělou inteligencí.</p>

Nahoře tradiční snímek z termokamery, dole snímek zpracovaný umělou inteligencí.


Reklama

Pátrání po ztracených lidech v hlubokých lesích bývá nesmírně obtížné. Záchranářům, kteří obvykle využívají klasické dalekohledy a termokamery, komplikuje pátrání nejen hustý porost ale i sluncem rozpálená místa na teplotu podobnou teplotě lidského těla. David Schedl z německé Johannes Kepler Universität Linz a jeho spolupracovníci se to nyní snaží vyřešit zapojením vycvičené umělé inteligence.

TIP: Drony a umělé inteligence bojují proti pytlákům slonů v jižní Africe

Jejich aplikace s umělou inteligencí dokáže zpracovat více termálních snímků stejného prostoru, pořízených z helikoptéry nebo nověji dronem. Výsledný složený snímek mnohem lépe zobrazuje lidské postavy, pokud se nacházejí v daném prostoru mezi vegetací. Aby umělá inteligence zvládala takový úkol, badatelé ji nejprve museli vycvičit.

Použili k tomu vlastní snímky, které pořídili dronem vybaveným termokamerou s pomocí dobrovolníků. Ti se nechali vyfotit termokamerou v různých pozicích. Testy potvrdily, že umělá inteligence umí zviditelnit lidské tělo na snímcích termokamery natolik, že je pak mnohem snazší ho odhalit. Nový systém je funkční a plně k dispozici pro záchranáře, policisty, vojáky nebo ochránce přírody.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tech Xplore

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock, Schedl, Nature Machine Intelligence
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907