Umělá inteligence pomáhá záchranářům v pátrání po ztracených lidech

30.11.2020 - Stanislav Mihulka

Systém s umělou inteligencí zpracuje termální snímky krajiny tak, že je na nich mnohem snazší objevit ztracené lidi

<p>Nahoře tradiční snímek z termokamery, dole snímek zpracovaný umělou inteligencí.</p>

Nahoře tradiční snímek z termokamery, dole snímek zpracovaný umělou inteligencí.


Reklama

Pátrání po ztracených lidech v hlubokých lesích bývá nesmírně obtížné. Záchranářům, kteří obvykle využívají klasické dalekohledy a termokamery, komplikuje pátrání nejen hustý porost ale i sluncem rozpálená místa na teplotu podobnou teplotě lidského těla. David Schedl z německé Johannes Kepler Universität Linz a jeho spolupracovníci se to nyní snaží vyřešit zapojením vycvičené umělé inteligence.

TIP: Drony a umělé inteligence bojují proti pytlákům slonů v jižní Africe

Jejich aplikace s umělou inteligencí dokáže zpracovat více termálních snímků stejného prostoru, pořízených z helikoptéry nebo nověji dronem. Výsledný složený snímek mnohem lépe zobrazuje lidské postavy, pokud se nacházejí v daném prostoru mezi vegetací. Aby umělá inteligence zvládala takový úkol, badatelé ji nejprve museli vycvičit.

Použili k tomu vlastní snímky, které pořídili dronem vybaveným termokamerou s pomocí dobrovolníků. Ti se nechali vyfotit termokamerou v různých pozicích. Testy potvrdily, že umělá inteligence umí zviditelnit lidské tělo na snímcích termokamery natolik, že je pak mnohem snazší ho odhalit. Nový systém je funkční a plně k dispozici pro záchranáře, policisty, vojáky nebo ochránce přírody.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tech Xplore

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock, Schedl, Nature Machine Intelligence

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907