Umělá inteligence pomáhá záchranářům v pátrání po ztracených lidech

Systém s umělou inteligencí zpracuje termální snímky krajiny tak, že je na nich mnohem snazší objevit ztracené lidi

30.11.2020 - Stanislav MihulkaPátrání po ztracených lidech v hlubokých lesích bývá nesmírně obtížné. Záchranářům, kteří obvykle využívají klasické dalekohledy a termokamery, komplikuje pátrání nejen hustý porost ale i sluncem rozpálená místa na teplotu podobnou teplotě lidského těla. David Schedl z německé Johannes Kepler Universität Linz a jeho spolupracovníci se to nyní snaží vyřešit zapojením vycvičené umělé inteligence.

TIP: Drony a umělé inteligence bojují proti pytlákům slonů v jižní Africe

Jejich aplikace s umělou inteligencí dokáže zpracovat více termálních snímků stejného prostoru, pořízených z helikoptéry nebo nověji dronem. Výsledný složený snímek mnohem lépe zobrazuje lidské postavy, pokud se nacházejí v daném prostoru mezi vegetací. Aby umělá inteligence zvládala takový úkol, badatelé ji nejprve museli vycvičit.

Použili k tomu vlastní snímky, které pořídili dronem vybaveným termokamerou s pomocí dobrovolníků. Ti se nechali vyfotit termokamerou v různých pozicích. Testy potvrdily, že umělá inteligence umí zviditelnit lidské tělo na snímcích termokamery natolik, že je pak mnohem snazší ho odhalit. Nový systém je funkční a plně k dispozici pro záchranáře, policisty, vojáky nebo ochránce přírody.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Shutterstock, Schedl, Nature Machine Intelligence


Další články v sekci