Umělé inteligence mohou brzy spotřebovávat stejné množství energie jako celé státy

Výcvik umělých inteligencí a jejich provoz je energeticky velmi náročný a situace se bude dál zhoršovat

14.10.2023 - Stanislav MihulkaUmělé inteligence zažívají obrovský rozmach, jsou ale také velmi náročné na výpočetní kapacitu. Velké jazykové modely vyžadují výcvik, který spotřebovává energii při provozu počítačů a velkou spotřebu má i jejich provoz. Alex de Vries ze Svobodné univerzity v Amsterdamu ve studii nedávno zveřejněné odborným časopisem Joule odhaduje, že v budoucnu budou umělé inteligence spotřebovávat stejné množství energie jako některé země světa.

Například inteligence ChatGPT-3 využívala pro svůj výcvik 10 000 grafických procesorů od společnosti NVIDIA a spotřebovala u toho 1 287 MWh elektrické energie. To zhruba odpovídá roční spotřebě 121 průměrných domácností ve Spojených státech.

Nenasytná inteligence

„Pokud jde jen o samotnou společnost Google, její služby v roce 2021 spotřebovaly celkem 18,3 TWh elektřiny, přičemž energetický podíl umělé inteligence činil 10-15 % ," uvádí de Vries. „Podle nejhoršího scénáře by umělé inteligence Google mohly v dohledné době spotřebovávat podobné množství energie jako celé Irsko (cca 29,3 TWh ročně).“

Společnost NVIDIA, která je předním dodavatelem výkonných procesorů, používaných pro umělé inteligence a podobně náročné výpočetní aplikace, hlásí za druhé čtvrtletí roku letošního roku rekordní zisky ve výši 16 miliard dolarů (přes 370 miliard Kč). To ukazuje na svižně rostoucí poptávku po umělých inteligencích a technologiích nutných pro jejich provoz.

TIP: Středoamerický Salvador hodlá využít energii sopek k těžbě bitcoinů

Největší hráči v oboru, jako jsou Google, Amazon nebo třeba Microsoft, se pouštějí do vývoje vlastních čipů, které budou lépe vyhovovat nárokům umělých inteligencí. Nemluvě o tom, že například Google může propojit generativní umělou inteligenci s každým vyhledáváním v prohlížeči. To všechno znamená, že nároky na energii spojené s umělými inteligencemi dále strmě porostou.


Další články v sekci