Umí medvědi šplhat na stromy? A jak moc bezpečná je skrýš v koruně stromu?

09.07.2021 - Marek Telička

<p>Malí medvědi hnědí umí lézt na stromy velmi obstojně, dospělí jedinci ne. Jiné druhy medvědů (baribal, medvěd malajský, které v Česku ale určitě nepotkáte) ovšem šplhání bravurně zvládají i v dospělosti.</p>

Malí medvědi hnědí umí lézt na stromy velmi obstojně, dospělí jedinci ne. Jiné druhy medvědů (baribal, medvěd malajský, které v Česku ale určitě nepotkáte) ovšem šplhání bravurně zvládají i v dospělosti.


Reklama

K setkání s medvědem dochází v českých horách naprosto výjimečně. Medvědi hnědí (Ursus arctos) k nám zhruba posledních 40 let přicházejí ze slovenských Karpat a jen velmi nepravidelně se především do Beskyd zatoulá několik málo jedinců. Přezimování medvěda hnědého u nás v posledních letech nebylo vůbec zaznamenáno. Diskutovat například při výletu na Lysou horu o tom, jak se zachovat, když vás napadne medvěd, je tedy sice vzrušující, ale celkem bezpředmětné. 

Pro případ skutečných setkání je v lidové slovesnosti zakořeněná rada, že je potřeba vylézt na strom, protože to medvěd nedokáže. Pravdou ovšem je, že mladí medvědi na stromy lézt umí. No a pokud byste se náhodou opravdu snažili uniknout dospělému medvědovi, je účinnost šplhání na strom také sporná, protože třímetrákový jedinec dokáže zdánlivě pevnými stromy pěkně zatřást. 

TIP: Tváří v tvář grizzlymu: Jak (ne)potkat velkou šelmu

Takové situace se ale ani při pěší tůře po Beskydech opravdu bát nemusíte. V případě, že byste se v blízkosti medvěda skutečně ocitli, si toho obvykle ani nevšimnete. Tato velká šelma totiž o setkání s člověkem nestojí a skoro vždy vás ucítí a vytratí se dřív, než si jí stačíte všimnout. Setkání s medvědem se navíc lze vyhnout tím, že budete dodržovat preventivní bezpečnostní pravidla.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907