Únik z nádrže s vodou: Český iluzionista zvládl trik slavného Houdiniho

Čtyřiadvacetiletý mentalista, iluzionista a kouzelník Michal Nesveda o sobě dal nahlas vědět letos v lednu, když napodobil jeden z nejproslulejších triků




Michal už od dětství věděl, že chce být součástí divadla, zamiloval se do loutkoherectví a v Divadle Spejbla a Hurvínka trávil všechen volný čas. Po zhlédnutí představení Davida Copperfielda si však uvědomil, že přesně tohle touží umět. „Na chalupě si už v sedmi letech udělal oponu ve stodole a představení začínal vítáním diváků, takže se vším všudy,“ líčí Michalova maminka Ilona Pincová.

Na základní škole se přihlásil do kouzelnického klubu, přičemž v Praze jsou celkem tři, a tak nakonec chodil do všech. „Na začátku musíte složit slib, že nebudete prozrazovat, co se dozvíte, a pak se učíte od kouzelníků, kteří tam už jsou,“ popisuje mladý muž, jenž své triky následně piloval, kde se dalo.

Kouzelná ocenění

Nadějný kouzelník se hlásil na konzervatoř, ale neuspěl, a tak šel studovat divadelní a televizní produkci. Poté procestoval hodně zemí, kde se inspiroval u těch nejlepších ve vysněném oboru. „Neexistují přímo školy, kde by se učilo kouzlit, ale jsou centra pro kouzelníky jako americký Magic Castle. Tam se nachází největší kouzelnická knihovna a každý večer se koná představení,“ dodává Michal.

Dosáhl už několika ocenění, třeba absolutního vítězství na Magic Festivalu za to, že ani jeden kouzelník netušil, jak mentalistické kouzlo provedl. Další cenu představovalo první místo za iluze a vysloužil si ho ještě v době, kdy se kouzlilo s asistentkami a velkými rekvizitami.

Nový Houdini

Na představení Továrna na zázraky pracoval dlouhých pět let. Rozhodl se divákům ukázat něco, co ještě neviděli – Houdiniho trik, o němž nikdo neví, jak jej slavná legenda předváděla. „Sehnal jsem pouta, která údajně vymyslela skotská královna. Předtím se používaly jen řetězy, jež se vězňům utáhly kolem rukou, ale dalo se z nich snadno dostat. A tak panovnice nechala vyrobit pouta, která už se podobají těm současným, jen se musí dvanáctkrát otočit klíčem, aby povolila,“ vysvětluje mladý muž.

Nechal si vyrobit přesnou repliku pout a pak vše piloval k dokonalosti. Loni se dokonce jeden indický iluzionista utopil, když chtěl nebezpečné kouzlo předvést. „Nevím přesně, jak to Houdini prezentoval. Jestli je tak dobrý, že se z toho dostane, a nic dalšího nevíme. V další verzi si půjčil od divačky sponku do vlasů, kterou dokázal otevřít všechny zámky. My to v představení děláme tak, že klíč vyndáme z pout, spolu se dvěma stovkami dalších ho hodíme do nádrže a mým úkolem je najít ten správný,“ poodhaluje trik Michal.

Jako Copperfield

Premiéru měl v pouhých 21 letech v Divadle na Vinohradech, přesně ve stejném věku, kdy poprvé vystupoval i David Copperfield. Dnes už má za sebou také uvedení druhého iluzionistického představení. Umí to přitom nejen s dospělými, ale rozdává radost rovněž dětem. A kromě velkých efektních kouzel se rád nabourává do něčí mysli – je takovým českým mentalistou.

TIP: Harry Houdini: Životní příběh nespoutaného mistra úniků

Už dnes je jasné, že o Michalu Nesvedovi ještě hodně uslyšíme. A třeba jednou bude vyprodávat sály v Las Vegas jako Copperfield. „Sám sebe vidím za deset let tak, že se bude dobře prodávat představení. Za tu dobu bychom už mohli mít další dvě,“ usmívá se mladík. 


Další články v sekci