Unikát mezi portolány: Katalánský atlas je považován za perlu kartografie

20.05.2019 - Zdeněk Stachoň

Katalánský atlas, který lze pokládat za „nejobsažnější kartografické dílo 14. století“, bývá také řazen k vynikajícím portolánovým mapám, jejichž vznik si vyžádal rozvoj zámořských plaveb

<p>Baron Adolf Erik Nordenskiöld označil již v 19. století Katalánský atlas za „nejobsažnější kartografické dílo 14. století“</p>

Baron Adolf Erik Nordenskiöld označil již v 19. století Katalánský atlas za „nejobsažnější kartografické dílo 14. století“


Reklama

Portolánové mapy se zrodily v Itálii a představují zcela převratný typ kartografické produkce. Název pravděpodobně pochází z italského výrazu portolani, který znamenal písemné námořní pokyny. Mapová kresba se zaměřovala na co nejdetailnější vystižení mořského pobřeží a jevů důležitých pro mořeplavbu. V rané době šlo hlavně o Středozemní a Černé moře, případně západní pobřeží evropského kontinentu. Podrobně byly na pobřeží zaznamenávány všechny přístavy, zálivy a zátoky. Vnitrozemí na portolánových mapách působilo prázdným dojmem a bylo často vyplňováno ozdobnými prvky.

Katalánský atlas

K nejvýznamnějším kartografickým památkám 14. století patří Katalánský atlas z doby kolem roku 1375. Vznikl na Mallorce (tehdejší součásti Aragonského království) a zobrazuje celý známý středověký svět. Jeho autorství (dokument je nedatovaný a bez uvedení autora) je připisováno židovskému kartografovi mallorské kartografické školy označovanému jako Abraham Cresques (zemřel 1378) a jeho synovi Jafudovi (léty zavedená verze jména je však nesprávná, protože Židé tehdy užívali patronymická pojmenování – autor se jmenoval Cresques a byl to syn Abrahamův, podobně Jafudá byl syn Cresquesův).

Cresquesovi nebyli pouze kartografové, ale věnovali se také výrobě různých navigačních přístrojů, hodinových strojků, kompasů apod. Katalánský atlas je jejich jediným potvrzeným kartografickým dílem, ale pravděpodobně vytvořili více portolánových map.

Atlas vznikl na objednávku korunního prince Jana Aragonského (pozdějšího krále Jana I. Aragonského) z roku 1375, podle níž měl autor vytvořit sadu portolánových map zobrazujících území od Gibraltarské úžiny až po východoasijská pobřeží. Mapy byly zamýšleny jako reprezentativní dar pro princova bratrance Karla, pozdější francouzského krále Karla VI. Odměnou za práci mělo být 150 zlatých aragonských florintů a 60 mallorských liber.

TIP: Bohemiae Rosa: Mapa českých zemí v podobě růže

Vzniklo šest mapových, nádherně vybarvených listů na pergamenu. K výzdobě bylo použito také zlato a stříbro. Kromě map obsahuje Katalánský atlas rovněž astronomické, astrologické a kosmografické textové informace, které samotným mapám předcházejí. Oproti běžným portolánovým mapám má atlas jižní orientaci pravděpodobně z důvodu, že nebyl určen pro praktické navigační účely. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Živá historie

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rytina Jiřího Jakuba Dašického průlet Velké komety nad Prahou 12. listopadu 1577. Kromě komety se na obloze objevuje pět symbolů zvěrokruhu: Beran, Ryby, Vodnář, Kozoroh a Střelec. Pod ocasem komety je půlměsíc a Saturn, zobrazený jako hvězda s astronomickým symbolem ♄. 

Historie

Když štír bodne s použitím maximální možné dávky jedu, musí pro to mít opravdu pádný důvod. V krajním případě umí štíři jed i rozprašovat a odradí tak od útoku třeba křečky (Onychomys), kteří škorpiony dokážou odzbrojit tím, že jim úplně odkousnou ocas.

Příroda
Reklama
Vesmír

Francouzští vojáci během bitvy na Marně konecm léta 1914. Během následujících let jich padlo přes 1 400 000.

Válka

Stres dokáže zbarvit vlasy na šedivo. Pořádná dovolená jim zase může vrátit jejich původní barvu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907