Unikátní africká fauna: Syrová krása Etiopie

30.01.2017 - Petr Slavík, www.petrslavik.eu

Etiopie je z hlediska přírodní turistiky chudou sestrou, která se musí sklonit před národními parky v Keni či Tanzanii. V žádném případě ale nejde o zemi přírodně nezajímavou, což jednoznačně dokazují i četné endemické druhy

Letmý pohled -<p>Pracovat v přímém kontaktu se zvířaty je vždy nevšední zážitek. Časně ráno jsem sedával na útesu a čekal, až dželady začnou vylézat přes jeho hranu. Bylo zajímavé sledovat sociální chování uvnitř skupiny. Člověk se v takových chvílích ocitá mimo čas a prostor a ani si neuvědomí, že je najednou uprostřed tlupy opic.</p>
Letmý pohled -

Pracovat v přímém kontaktu se zvířaty je vždy nevšední zážitek. Časně ráno jsem sedával na útesu a čekal, až dželady začnou vylézat přes jeho hranu. Bylo zajímavé sledovat sociální chování uvnitř skupiny. Člověk se v takových chvílích ocitá mimo čas a prostor a ani si neuvědomí, že je najednou uprostřed tlupy opic.


Reklama

Málokterá země se může pochlubit tak rozsáhlým bohatstvím druhů, které nežijí nikde jinde, jako Etiopie. Země nedotčená hromadným turistickým ruchem nabízí rozmanitost přírodních biotopů – od horských pásem až po vyprahlé údolí řeky Omo. Díky tomu můžete v několika dnech navštívit náhorní plošiny s unikátní afroalpinskou faunou a flórou, horské lesy na jejich úpatí a o pár hodin později sjíždět na dno Velké příkopové propadliny s typickou africkou savanou.

Přes všechny neobyčejné krásy jakoby Etiopie na své objevení dosud čekala. Až na krátké období během druhé světové války sice nebyla tato země nikdy v područí jiné mocnosti, ale „hrdá Afričanka“ po staletí zmítaná válkami jen těžko soupeří s turistickými perlami ve svém sousedství. Stále nebudí dostatečnou důvěru pokud jde o bezpečnost turistů, nedokáže nabídnout komfort botswanských domků, ani luxusní intimitu malých kempů Jižní Luangwy v Zambii. Dalším mínusem jsou vybitá velká zvířata, největší lákadlo národních parků Keni a Tanzanie. Proto zůstává Etiopie především zemí batůžkářů a trekkerů.

TIP: Létající běžci gepardi aneb Sprinteři z Botswany

Jestliže se přes všechny nedostatky přece jen do Etiopie vydáte, nebudete litovat. Neuvidíte zde dvacet džípů kolem jednoho levharta nebo geparda poskakujícího po kapotě vozu, jakoby šlo o domácí kočku. Zdejší příroda je syrová a stále divoká. Nikdo vám tu nenaservíruje váš africký zážitek během snídaně na terase. Musíte si ho najít. Budete pravděpodobně potřebovat hodně trpělivosti, ale poklady etiopské přírody za to stojí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda 2009/10

  • Zdroj fotografií: Petr Slavík, www.petrslavik.euDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907