Unikátní Evatar: Vědci vyrobili ženský menstruační cyklus na čipu

31.03.2017 - Stanislav Mihulka

Důmyslné menstruační zařízení bude sloužit k výzkumu onemocnění ženských orgánů a k testování léků

Evatar -<p>Zařízení Evatar zahrnuje modely ženských reprodukčních orgánů</p>
Evatar -

Zařízení Evatar zahrnuje modely ženských reprodukčních orgánů


Reklama

„Eva“ plus „avatar“ rovná se „Evatar“. Američtí vědci sestavili mikrokapalinový systém, který je vlastně menstruačním cyklem lidské ženy na čipu.

Zařízení obsahuje skutečné lidské tkáně, které vědci získali z operací pacientek. Tyto tkáně představují trojrozměrné a navzájem propojené modely vaječníků, vejcovodů, dělohy, děložního krčku, vagíny a také jater.

V čipu koluje modrá kapalina, která nahrazuje funkci krve. Její oběh pohánějí miniaturní pumpy a hadičky. Díky tomu mohou jednotlivé modely orgánů navzájem komunikovat prostřednictvím vylučování hormonů a dalších látek.

TIP: Důmyslné ledviny na čipu by mohly zachraňovat lidské životy

Evatar poslouží k výzkumu rozmanitých onemocnění, od rakoviny až po neplodnost. Stejně tak na něm bude možné testovat nové léky a léčebné postupy. Proto jsou součástí Evataru i játra, kde se často odehrává zpracování léků v těle.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Northwestern University

  • Zdroj fotografií: Northwestern UniversityDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907