Unikátní nález: V benátském klášteře objevili 5 tisíc let starý meč

12.03.2020 - Stanislav Mihulka

Studentka archeologie Vittoria Dall'Armellina z benátské univerzity nedávno prokázala, že má pro svůj obor skutečně velké vlohy. V jednom zastrčeném benátském klášteře si všimla meče, který se nenápadně ukrýval mezi středověkými exponáty. Brzy se ukázalo se, že jde o životní nález

<p>Meč z kláštera na ostrově San Lazzaro degli Armeni vyrobili z mědi a arzénu v rané době bronzové.</p>

Meč z kláštera na ostrově San Lazzaro degli Armeni vyrobili z mědi a arzénu v rané době bronzové.


Reklama

Archeoložka Dall'Armellinová se v listopadu 2017 vydala na výlet do kláštera na malém ostrůvku San Lazzaro degli Armeni, který leží na okraji Benátské laguny. Tento výlet údajně neměl nic společného s jejím studiem a dotyčná tam nikdy předtím nebyla. Šlo zkrátka o obyčejný výlet za poznáním. 

TIP: Lovci pokladů ve Švýcarsku objevili kyborga doby bronzové

Šťastnou souhrou okolností je Dall'Armellinová specialistkou na období rané doby bronzové. Dokázala proto rozeznat starobylý meč, který někdo omylem zařadil mezi předměty ze středověku. Objevený meč je starý asi 5 tisíc let, což z něj dělá jeden z nejstarších mečů na světě. Podle chemických analýz je vyrobený z mědi s příměsí arzénu, což odpovídá nejstarší typům kovových zbraní, které byly vyráběné před pravými bronzovými zbraněmi.

Dárek z Arménie

Archeoložku pochopitelně zajímala minulost unikátní zbraně a rozhodla se vypátrat, jak se do italského kláštera dostal. Kontaktovala proto představené kláštera, který je od roku 1717 střediskem mekhitaristického sboru arménských katolických mnichů.

Bádání v archivních záznamech nakonec ukázalo, že meč byl věnován před 150 lety arménským sběratelem umění Yervantem Khorasandjianem mnichovi Ghevondu Alishanovi, známému jako otec Leonzio.

Alishan byl mimochodem slavný básník, spisovatel a historik, který v roce 1885 vytvořil návrh první moderní arménské vlajky. Když v roce 1901 zemřel, jeho majetek přešel do vlastnictví kláštera, kde skončil v expozici středověkých artefaktů.

Podle arménsky psaného dokumentu z druhé poloviny 19. století, který dar doprovázel, byl meč nalezen v Kavaku, v osadě poblíž starověké řecké kolonie Trebizond na pobřeží Černého moře. Dnes je toto místo součástí Turecka a na jeho místě se nachází čtyřsettisícový Trabzon.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Ca' Foscari University of Venice/Andrea Avezzù

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.

Věda
Reklama
Vesmír

Spojenečtí vojáci si prohlížejí tank Panther, který se převrátil do řeky u belgického města Houffalize.

Válka

Friedrich Küchenmeister ve jménu vědy využil v polovině 19. století odsouzence na smrt k úspěšnému pokusu, jímž doložil cyklus tasemnice dlouhočlenné.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907