USA a Japonsko se dohodli na užší spolupráci při návratu na Měsíc

31.05.2019 - Stanislav Mihulka

Japonští astronauté by měli doprovodit americké kolegy při jejich příštích cestách na Měsíc

<p>Vizualizace stanice Gateway představená v březnu 2019.</p>

Vizualizace stanice Gateway představená v březnu 2019.


Reklama

V pondělí 27. 5. 2019 uspořádali v Tokiu společnou tiskovou konferenci japonský premiér Šinzó Abe a americký prezident Donald Trump, který je v Japonsku na oficiální návštěvě. Mimo jiné oznámili dohodu USA a Japonska, která by mohla zahrnovat i cestu japonských astronautů na Měsíc.

Podle slov prezidenta Trumpa by mělo dojít k rozšíření dosavadní spolupráce obou technologických velmocí. Japonsko by se mělo připojit k americkým snahám o návrat na Lunu, kde poslední američtí astronauti chodili v prosinci roku 1972, tedy již před velmi dlouhou dobou.

Japonsko má zálusk na Měsíc

Trump ani Abe detailněji nepopsali obsah dohody, která zatím nebyla zveřejněná. Podle dostupných informací zahrnuje domluvu obou velmocí na tom, že je velmi důležitá trvalá přítomnost lidských posádek u Měsíce i přímo na jeho povrchu. Šéf japonské vesmírné agentury JAXA Hiroši Yamakawa ve svém vyjádření potvrdil, že je pro agenturu JAXA velmi potěšující spolupracovat s americkou NASA v jejich programu návratu na Měsíc.

TIP: Japonsko odhaluje plány: V roce 2030 chceme přistát na Měsíci

Agentura JAXA bude ve spolupráci NASA při comebacku na Měsíci vycházet ze zkušeností s pobytem na Mezinárodní vesmírné stanici. Japonští astronauté by se měli připojit k americkým kolegům při cestách na Měsíc, i do vzdálenějších končin Sluneční soustavy. Japonsko se má také podílet na stavbě orbitální základny Deep Space Gateway, kterou NASA plánuje vybudovat na oběžné dráze Měsíce, jako podporu pro mise na povrchu i k cestě lidské posádky k Marsu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: NASA TV

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907