USA a Japonsko se dohodli na užší spolupráci při návratu na Měsíc

31.05.2019 - Stanislav Mihulka

Japonští astronauté by měli doprovodit americké kolegy při jejich příštích cestách na Měsíc

<p>Vizualizace stanice Gateway představená v březnu 2019.</p>

Vizualizace stanice Gateway představená v březnu 2019.


Reklama

V pondělí 27. 5. 2019 uspořádali v Tokiu společnou tiskovou konferenci japonský premiér Šinzó Abe a americký prezident Donald Trump, který je v Japonsku na oficiální návštěvě. Mimo jiné oznámili dohodu USA a Japonska, která by mohla zahrnovat i cestu japonských astronautů na Měsíc.

Podle slov prezidenta Trumpa by mělo dojít k rozšíření dosavadní spolupráce obou technologických velmocí. Japonsko by se mělo připojit k americkým snahám o návrat na Lunu, kde poslední američtí astronauti chodili v prosinci roku 1972, tedy již před velmi dlouhou dobou.

Japonsko má zálusk na Měsíc

Trump ani Abe detailněji nepopsali obsah dohody, která zatím nebyla zveřejněná. Podle dostupných informací zahrnuje domluvu obou velmocí na tom, že je velmi důležitá trvalá přítomnost lidských posádek u Měsíce i přímo na jeho povrchu. Šéf japonské vesmírné agentury JAXA Hiroši Yamakawa ve svém vyjádření potvrdil, že je pro agenturu JAXA velmi potěšující spolupracovat s americkou NASA v jejich programu návratu na Měsíc.

TIP: Japonsko odhaluje plány: V roce 2030 chceme přistát na Měsíci

Agentura JAXA bude ve spolupráci NASA při comebacku na Měsíci vycházet ze zkušeností s pobytem na Mezinárodní vesmírné stanici. Japonští astronauté by se měli připojit k americkým kolegům při cestách na Měsíc, i do vzdálenějších končin Sluneční soustavy. Japonsko se má také podílet na stavbě orbitální základny Deep Space Gateway, kterou NASA plánuje vybudovat na oběžné dráze Měsíce, jako podporu pro mise na povrchu i k cestě lidské posádky k Marsu.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: NASA TV

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Reklama

Kudlanka číhající v typické poloze na svou kořist.

Příroda

Pařížskou katedrálu Notre-Dame zachvátil v polovině dubna mohutný požár. Střecha svatostánku se následně propadla a oheň se rozšířil i do jedné z hlavních věží.

Zajímavosti

Nejnebezpečnější nepřítel - japonské Micubiši A6M Zero bylo rychlé a obratné.

 

Válka
Věda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907