Úspěch mise InSight: Poprvé víme, jak vypadá Mars uvnitř

26.07.2021 - Stanislav Mihulka

Měření zemětřesných seismických vln sondou InSight odkryla vnitřní strukturu Marsu. Vědci získali představu o mocnosti marsovské kůry, její struktuře a velikosti jádra rudé planety

<p>Odhalená vnitřní struktura Marsu</p>

Odhalená vnitřní struktura Marsu


Reklama

Misi robotického geologa InSight na rudé planetě provázejí problémy a ne vše se daří tak, jak NASA očekávala. Přesto nám poslal množství pozoruhodných dat a jeho průzkum přináší cenné objevy. Tým mise InSight nedávno zpracoval data získaná seismometrem Very Broad Band SEIS při zhruba tuctu zemětřesení na Marsu a odvodil z nich vnitřní strukturu rudé planety.

Jde o vůbec první seismologický průzkum vnitřních částí jiné terestrické planety než Země. Planetárním geologům se v rámci tohoto výzkumného projektu podařilo poprvé odhadnout velikost jádra Marsu, mocnost jeho kůry, a také strukturu jeho pláště. Stejně jako na Zemi k tomu využili seismické vlny, které se šířily vnitřkem Marsu při zmíněných zemětřeseních.

Vnitřek rudé planety

Badatelé tak například zjistili, že kůra rudé planety je mnohem tenčí, než původně předpokládali. Její tloušťka je zhruba 20 až 37 kilometrů. Na Zemi přitom kůra dosahuje do hloubek kolem 100 kilometrů. Pod kůrou se nachází mohutný plášť Marsu, který sahá do hloubky 1 560 kilometrů. Zemský plášť má přitom tloušťku asi 2 900 kilometrů.

TIP: Trable na Marsu: Robotický geolog InSight má problém s klíčovým přístrojem

Pod pláštěm v nitru rudé planety, tedy přibližně na půl cesty z povrchu do středu planety, začíná překvapivě gigantické jádro. Ukázalo se, že je mnohem větší a také kapalnější, než jsme čekali. Zatím není jasné, jestli má Mars pevně vnitřní jádro, tak jako Země. I tak jsou ale výsledky měření sondy InSight ohromujícím úspěchem, který posunul poznání geologie Marsu o světelné roky.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907