Úspěch transplantace: V Brazílii se narodilo první dítě z dělohy mrtvé dárkyně

06.12.2018 - Stanislav Mihulka



Statistici uvádějí, že přibližně jedna z 500 brazilských žen má problém s plodností kvůli abnormalitám dělohy. Teď se Brazílie stala první zemí světa, kde se narodilo dítě z dělohy, kterou jeho matce transplantovali od mrtvé dárkyně. Úspěch toho zákroku teď přináší naději pro mnoho dalších žen v podobné situaci.

Holčička, jejíž jméno i jméno matky zůstávají v tajnosti, se narodila císařským řezem v univerzitní nemocnici brazilské Univerzity v Sao Paulu. Matkou je 32letá žena, která se kvůli genetickému defektu narodila bez dělohy. V září 2016 absolvovala desetihodinovou operaci, během které jí transplantovali dělohy 45leté ženy, která těsně předtím zemřela na mozkovou mrtvici. Sedm měsíců po úspěšné transplantaci budoucí matka podstoupila umělé oplodnění, které nakonec skončilo porodem zdravého dítěte.

TIP: Jaký je ideální interval mezi porody? Méně než rok je rizikem pro matku i dítě

Žen, které nemohou otěhotnět kvůli problémům s dělohou, je velmi mnoho. Potenciálních živých dárkyň tohoto orgánu je ale velice málo. Dělohy transplantované od mrtvých dárkyň by se tak mohly stát pro řadu žen významnou pomocí. Dokud nebudou k dispozici syntetické dělohy nebo dělohy vypěstované z kmenových buněk, budou transplantace zřejmě jedinou šancí, jak by tyto ženy mohly otěhotnět.

  • Zdroj textu

    IFL Science, The Lancet

  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci