Úspěšné testy: „Univerzální“ vakcína proti chřipce je bezpečná pro lidi

11.03.2020 - Stanislav Mihulka

Jediná dávka vakcíny FLU-v má dlouhodobě chránit proti dvěma nejběžnějším typům chřipky. Novou vakcínu nyní čeká závěrečné kolo testů


Reklama

Jak můžeme vidět v posledních týdnech, navzdory pokrokům ve vědě a medicíně jsou viry stále velmi nepříjemnými protivníky. Klasická antibiotika proti nim nepomohou. Lehčí virózy je nejlepší vyležet, proti nebezpečnějším chřipkovým virům je možné se bránit očkovací vakcínou. 

Různé kmeny chřipky každým rokem nakazí mnoho milionů lidí. Asi 3 až 5 milionů nemocných má těžký průběh a přibližně 290 až 650 tisíc lidí ve světě každoročně na chřipku zemře. Účinná vakcína by velmi prospěla. Problém je ale v tom, že viry chřipky velmi rychle mutují a neustále mění svou strukturu, takže je obtížné na ně vakcínu přesně zacílit.

TIP: Už letos v zimě: Univerzální vakcína proti chřipce jde do klinických testů

Nedávno vyvinutá syntetická vakcína FLU-v chrání proti dvěma z nejběžnějších typů chřipky – proti typu A i typu B. Na rozdíl od dosavadních vakcín proti chřipce, které je vždy nutné vyvíjet znovu, by měla být k dispozici celoročně. Jediná její dávka by měla poskytnout dlouhodobou ochranu. Tvůrci této vakcíny teď zaznamenali významný úspěch, když vakcína úspěšně prošla druhým kolem klinických testů. Teď přijde na řadu třetí a závěrečné kolo testů, po němž by se vakcína mohla objevit na trhu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907