Utajený svět Elona Muska: Kontroverzní vizionář v exkluzivním rozhovoru

Kontroverzní vizionář Elon Musk v exkluzivním rozhovoru o životě, autech Tesla, ženách a raketách SpaceX

21.09.2020 - Maureen Dowdová



Během posledních tří let zažil podnikatel Elon Musk ohromné pády i doslova raketové vzestupy. Jeho automobilka Tesla se odrazila ode dna, a nejenže zažehnala riziko krachu, ale ohromně se rozvíjí. A do toho se mu narodil šestý potomek. Vizionářský vynálezce se rozhodně nenudí...

Jak vlastně tráví král Marsu, jeho galaktická princezna a jejich novorozený synek s unikátním jménem X Æ A-Xii sobotní večer v losangeleském hnízdečku? S trochou anime – poslední dobou sledují „Death Note“ a „Evangelion“. Se spoustou nočních debat o nebezpečnosti umělé inteligence. A také s horou audioknih a posloucháním internetového vysílání, tzv. podcastů, obvykle o historii. „Právě teď sjíždíme Čingischána, jakože nejmíň potřetí,“ svěřuje se galaktická princezna, známá pod uměleckým jménem Grimes, civilně pak Claire Boucherová. Křestní jméno si navíc ráda zkracuje na „C“, což slouží nejen jako přezdívka, ale také coby odkaz na matematický symbol pro rychlost světla. „Vypadá to, že jsi Čingischánem úplně posedlý,“ dobírá si svého přítele. 

Grimes, zpěvačka a umělkyně, a Elon Musk, rakeťák a magnát průmyslového molochu Tesla, prožívají romanci jako z jiného světa. Jejich vztahu to vlastně sluší, protože Musk hodlá zabrat Mars pro případ, že by se vzbouřili roboti nebo by lidstvo začal decimovat smrtící virus. Chce na nově osídlené planetě i zemřít, ideálně samozřejmě jindy než při pokusu o přistání

Pár si pořídil dítě a dal mu již zmíněné neobvyklé jméno X Æ A-Xii. Musk vysvětluje, jak se zvláštní spojení vyslovuje: Písmeno „x“ odpovídá běžné anglické výslovnosti, tedy „eks“, „Æ“ je staroanglické „eš“ a „A-Xii“ odkazuje na legendární špionážní letadlo Archangel-12 („erkenžl tvelf“) provozované CIA. Celé synkovo jméno tedy zní „Eks eš erkenžl tvelf“ a rodiče ho zkracují na „Eks“. Jen aby bylo jasno. 

Výhrůžky piráta

Když se zmíním o statusu Muskova syna coby prince internetu, o kterém fanoušci s láskou tvrdí, že při pláči vydává zvuky připomínající někdejší vytáčené telefonní připojení, začne X skutečně plakat. Zní to ovšem dost lidsky. Vedla jsem s Elonem Muskem, který koncem června oslavil 49. narozeniny, asi hodinový hovor a na chvíli dostal k telefonu i přítelkyni Grimes. 

Jeho osobní život je právě tak turbulentní jako ten profesní. Ženatý byl třikrát, přitom dvakrát s toutéž ženou, britskou herečkou Talulah Rileyovou. Má šest dětí. Prošel si ostře sledovaným románkem s další herečkou, Amber Heardovou, což ho zavleklo i do soudního sporu o poškození dobrého jména, jenž se odehrál mezi Amber a jejím bývalým manželem Johnym Deppem. „Rozhodně jsem s ní neměl poměr, zatímco byla vdaná za Johnyho, to je naprostá lež,“ vyvrací Musk Deppova tvrzení. 

Poznamenala jsem, že slavný hollywoodský herec napsal své ženě esemesku, jejíž výrazivo bylo hodné ostříleného piráta, a že v této zprávě veřejně čtené před soudem hrozil odříznout panu Muskovi určitou velmi citlivou část těla. „Jestli Johny stojí o souboj v kleci, stačí mi dát vědět,“ směje se na to Elon. A co šeptanda, že si k sexu s paní Heardovou přizvali i její kamarádku modelku Caru Delevingne? Musk se opět zubí. „Fakt jsme neměli trojku. Lidi by tak nějak chtěli, aby byly věci chlípnější, než ve skutečnosti jsou.“

Kroky v prázdném domě

A nyní přichází fascinující romance s 32letou Grimes. Jeden z jejích fandů ji popsal jako hybrida mezi vílou, čarodějnicí a kyborgem – perfektní holka snů pro Elona Muska – a Grimes sama v jednu chvíli zmínila i zabroušení do pohanských rituálů wicca někdy v sedmé třídě. „Jo, je vážně jiná,“ přikyvuje Musk svým jihoafrickým akcentem. „Jedna z nejvíc neobvyklých osobností, jaké jsem kdy potkal.“ Zamýšlím se, jako to asi funguje mezi dvěma podobnými exoty. „Jasně, už jsme vedli debatu na téma: Jsem šílenější já, nebo ty?“ usmívá se Elon. 

I titán průmyslu umí být samozřejmě romantický. Své druhé ženě nadbíhal posíláním pěti stovek růží a organizováním gospelových chorálů. Krátce po definitivním rozpadu jejich vztahu v roce 2017 se viditelně otřesený svěřil časopisu Rolling Stone: „Pokud nejsem zamilovaný, nejsem s dlouhodobou partnerkou, nemůžu být šťastný.“ A dodává k tomu: „Nenávidím pocit, kdy chodím prázdným domem, moje kroky se ozývají po chodbách a není tam nikdo, kdo by si položil polštář vedle toho mého.“

Miluju historky o tom, jak se páry potkaly a jejich životy se začaly propojovat, ale musím říct, že vztah Muska a Grimes je v daném ohledu zatím nejdivočejší: Dva slavní lidé, kteří si v dětství mysleli, že jsou kvůli svým výstředním nápadům úplně střelení, se nakonec pohádkově našli. Jenže jejich story vyžaduje trošku vysvětlování i nerdovského myšlení. 

Rokokový bazilišek

Musk – který roky varoval, že by jeho přátelé ze Silicon Valley mohli neúmyslně „vyvolat démona“ zabijáckých robotů nebo ďábelské umělé inteligence – se jednou chystal napsat tweet o myšlenkovém experimentu zvaném Roko’s Basilisk neboli Rokův bazilišek. Ten předpokládá, že až se umělá inteligence jednou vyvine do konečného stadia a převezme vládu nad světem, potrestá každého, kdo proti jejímu rozšíření bojoval nebo jí dostatečně nepomáhal na cestě k moci. 

Elon si chtěl trochu pohrát se slovy a zadal do Googlu „Rococo Basilisk“, tedy „rokokový bazilišek“, aby našel obrázek baziliška s tím správným rokokovým šmrncem. Jenže narazil na hudební klip z roku 2015 s názvem „Maso bez krve“, v němž Grimes navlékla volánky, krajky a nasadila extravagantní třpytivé brýle, aby se stala zosobněním zmíněné slovní hříčky. „Řekl jsem si – sakra, o tomhle už někdo udělal video?“ líčí Musk. Ohromený tím, že dal někdo jiný dohromady nepravděpodobný vtípek, kontaktoval Grimes na jejím twitterovém účtu. V jejich online konverzaci brzy padaly lechtivé průpovídky, načež netrvalo dlouho a dali si první rande. Zbytek už je známá historie. 

Děti jsou supercool

Kromě záhadných žertíků pro nerdy mají společné i jiné věci – třeba Kanadu. Grimes v zemi vyrostla, Musk se tam přestěhoval z Jižní Afriky, když mu bylo sedmnáct. Dělá si legraci, že pokud se X nestane „princem internetu“, může to alespoň dotáhnout na „prince Kanady“. Ptám se, jaké je pro něj otcovství v tomto věku. Odpovídá: „Děti jsou podle mě supercool. Lidi by jich měli mít víc, protože jakkoliv očividně a banálně to zní, bez nich prostě vymřeme.“

Pokračuju další otázkou: Má ve svém extrémně nabitém programu na potomky vůbec čas? „No hele, děti jsou v tomhle věku v zásadě jen strojky na jídlo a kadění. Není toho moc, co bych mohl udělat, a Grimes teď zastává mnohem větší roli. Jakmile X trochu povyroste, najde se role i pro mě. Budu s ním dělat to, co se svými staršími dětmi. Když například jedu zkontrolovat továrnu Tesly do Číny, beru je s sebou podívat se na Velkou zeď. Nebo jsme se svezli rychlovlakem z Pekingu do Si-anu, abychom se podívali na terakotovou armádu.“

Miliardář bezdomovec

V minulosti dával Musk peníze na prezidentské kampaně demokratickým i republikánským kandidátům. Zajímá mě, jestli na něj má v současnosti vliv Grimes, která otevřeně podporovala levicového kandidáta Bernieho Sanderse – protože třeba může jít o důvod, proč se podnikatel nedávno zbavil několika svých domů. „No, Grimes si myslí, že bych si aspoň jeden dům měl nechat.“

Takže je připravený stát se miliardářem bezdomovcem? Směje se. „Nevím, třeba si prostě někde pronajmeme nějaké místo. Jo, v jistém smyslu vlastnictví věcí zatěžuje a já jsem měl spoustu domů, které vlastně nikdy nikdo nepoužíval. Moc často v nich nebydlím. Ale někdy to zajde do opačného extrému. Tak třeba v Bay Area jsem mezi léty 2002 a 2017 dům nevlastnil, přesto jsem tam vždycky strávil půl týdne. Takže jsem buď přespával v továrně, nebo u přátel v pokojích pro hosty, nebo prostě na gauči. Vydržel jsem to patnáct let.“ 

TIP: Jak si bydlí Elon Musk? Vítejte v honosném sídle Bel Air

Pochvaluje si, že tak může kdykoliv zaskočit ke kamarádům miliardářům Larrymu Pageovi nebo Sergeji Brinovi, zakladatelům Googlu. „Když se na to dívám zpětně, bylo vlastně super přesouvat se po domech přátel, protože jsem s nimi mohl udržovat kontakt. Dneska bydlím v obrovském domě, který jako by vypadl z Velkého Gatsbyho – říkám mu ‚strašidelný barák‘ – a abych upřímný, je to trochu nudné,“ vysvětluje. „Víte, ten dům je sám o sobě překrásný, jenže tak trochu působí jako panství Bruce Wayna bez sluhy Alfréda.“ 

Musk prý kdysi přemýšlel, že si vyprojektuje vlastní bydlení, jenže by ho to odvádělo od hlavních cílů, tedy „dostat lidi na Mars, dosáhnout udržitelného životního prostředí a stabilních zdrojů energie“. Když se zmíním, že mu sloupkařka z New York Times dala přezdívku „král Marsu“, ušklíbne se a rovnou si navrhne povýšení: „Tak snad nejmíň císař, ne?“

Dokončení: Jak vypadaly začátky Tesly, SpaceX a na čem si Elon Musk opravdu pochutná? (vychází ve čtvrtek 24. září)


Další články v sekci