Elon Musk exkluzivně: Jak vypadaly začátky Tesly a co plánuje do budoucna?

24.09.2020 - Maureen Dowdová



Elon Musk se během interview, které nedávno poskytl reportérům The New York Times, s chutí a hodně směje. Není divu: Právě vystoupil ze stínu dvou nejhorších a nejbolestivějších roků, jaké si kterýkoliv podnikatel umí představit. „Jo, jsem trochu pocuchaný,“ přiznává. „Měl jsem určité období, řekněme od konce roku 2017 asi do půlky toho loňského, které bylo naprosto příšerné.“

Předchozí část: Tajný svět Elona Muska: Kontroverzní vizionář v exkluzivním rozhovoru

Peter Thiel, jenž mu pomáhal vybudovat firmu, která se později přerodila v PayPal, mi prozradil: „Ti, kdo plivou na Teslu a vlastně vyrobili jakousi továrnu na nenávist, jen aby jí srazili akcie, ti všichni skončili úplně rozcupovaní. A to teď Elonovi poskytuje velkou satisfakci.“ 

Muskova upřímnost se občas zdá zcela bezhlavá, což v jeho investorech vyvolává nervozitu a u fanoušků obdivnou extázi. „Lidé, kteří ho milují, a ti, kdo ho nenávidí, jsou úplně stejně iracionální,“ líčí Ashlee Vance, jenž sepsal Muskovu biografii. „Připomíná mi Stevea Jobse. Jeho status jde daleko za kolonku ‚byznys celebrita‘. Je to spíš jako nebožské uctívání.“ Nutno zmínit, že se Musk zakladateli firmy Apple podobá ještě v jednom – miluje čistý design a nenávidí švy. 

Tesla vzhůru letí

Kritici také považují za lehkomyslné jeho rozhodnutí obnovit i přes oficiální zákaz provoz kalifornské továrny Tesla, zavřené od března kvůli pandemii koronaviru. Podnikatel dokonce vybízel, ať ho úřady zkusí zatknout, a vyhrožoval, že výrobu přesune do Texasu či Nevady. Jeho přátelé si však myslí, že podobné věci k „pořádné jízdě“ patří. Popisují Elonův vnitřní pohled následovně: „Ovládnu svět. A bude to superšílený proces. A pokud není jízda na horské dráze dostatečně strašidelná, asi dělám něco špatně.“ Po Steveu Jobsovi se ovšem dozorčí rady ve firmách naučily jednu věc – vyhodit vizionáře z kola ven ve prospěch šedivých korporátních panáků se nevyplácí. 

Statistic: Number of Tesla vehicles delivered worldwide from 4th quarter 2015 to 2nd quarter 2020 (in units) | Statista

Hodnota akcií Tesly vzrostla za několik posledních měsíců trojnásobně. Elon Musk se stal prvním člověkem po sto letech, který dokázal přijít odnikud a vytvořit z ničeho automobilku s ohromným objemem zakázek. Ukazuje ostatním ploužícím se mastodontům, jak neuvěřitelně cool, sexy a úsporná mohou elektrická auta být. 

Tak trochu křeček

Pokud jde o společnost SpaceX, Musk zajistil lidstvu tak povznášející okamžik, sršící typicky americkou teatrálností, že všechny probudil i z koronavirové hibernace. Když letos v květnu zamířili dva astronauti NASA v lodi Crew Dragon na oběžnou dráhu ze stejné rampy jako kdysi mise Apollo, šlo o závan svěžího vzduchu z dob, kdy byla Amerika největší a nejrychlejší. Bylo to světlo v temnotě, ve které se roušky a ventilátory zdály jako nedosažitelný sen a v níž vláda USA při kontrole šíření koronaviru selhala natolik, že i Evropská unie označila Američany za nežádoucí návštěvníky. Jako kluk Musk miloval knihu Stopařův průvodce Galaxií, a dnes posílá lidi do vesmíru. Jaký to byl pocit? „Úžasný,“ odpovídá, „ale víte, já pořád vidím spíš věci, které nefungují nebo by se mohly pokazit.“

TIP: Starman s Teslou Roadster Elona Muska jsou za oběžnou dráhou Marsu

Ve volném čase pracuje na tunelech, jež by zmírnily městské dopravní zácpy – nápad dostal uprostřed jedné z nich v Los Angeles. Přemýšlí, jak vybudovat vesmírné přístavy, které by mohly katapultovat cestující z New Yorku do Šanghaje za 39 minut, nebo jak uvést do provozu superrychlé vlakové soupravy Hyperloop, jež by trasu mezi New Yorkem a Washingtonem prosvištěly v jakýchsi tubách za pouhé půl hodinky. Zajímá ho vývoj neurálních sítí, přímo napojených do mozku, které by nám tak umožnily soupeřit s narůstající hrozbou vzbouřené umělé inteligence. A v neposlední řadě pracuje na rozvoji solárních panelů a lehkých lithiových baterií, jež by podstatně zlevnily boj s globálním oteplováním. „Mám spoustu nápadů, víc, než můžu rozvíjet,“ vysvětluje Musk, který trvá na tom, že je především inženýr a teprve potom podnikatel. „Většinou si ukousnu víc, než dokážu sníst, a nakonec jen sedím a vypadám jako křeček.“

Lepší svět? 

Vskutku, Elon Musk představuje v Silicon Valley vzácný úkaz, protože si jídlo skutečně užívá – na rozdíl od mnoha kolegů, kteří z nedostatku času polykají k obědu výživné roztoky typu Soylent nebo se – posedlí snahou o co nejdelší život – permanentně postí. „Miluju, když se můžu zastavit v restauraci, kde z obyčejných surovin vyrábějí něco speciálního,“ svěřuje se Musk. „Jsem vážně přesvědčený, že pokud neoceňujete jídlo, nejste schopni docenit jednu z nejlepších věcí, jaké život nabízí.“

Silicon Valley v očích běžných Američanů v posledních letech hodně kleslo spolu s tím, jak si lidé uvědomili, že na nich samotných technologickým gigantům zas tolik nezáleží. Firmy, které měly zlepšovat životy, bezohledně těží naše data a ignorují fakt, že se staly továrnami na dezinformace. Muskovi konkurenti často zesměšňují jeho impozantnost a tvrdí, že velké proklamace o boji dobra se zlem nejsou ničím jiným než reklamním tahákem na nejlepší lidi v oboru. A Musk je dozajista velmistrem v sebeprezentaci. Jenže chce současně opravdu zachránit svět a vytvářet věci, které přinášejí radost. Před několika lety se tak obrátil k Silicon Valley zády a přesídlil do Los Angeles. 

Nepodceňujme počítače

Muska jeho protivníci líčí jako dětinského, nebo dokonce „hysterického“ – slovy zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga, jenž tak zhodnotil snahu vizionáře vymyslet bezpečnostní pojistky pro vyvíjející se umělou inteligenci dřív, než nás přechytračí. Dnes už Musk ohledně varování před jejími schopnostmi netlačí na pilu jako kdysi, ale prý je to pro něj nadále velmi citlivé téma. „Můj osobní dojem, proč i velmi chytří lidé přehlížejí rizika umělé inteligence? Neumějí si totiž představit, že by jednou mohly být počítače chytřejší než oni. Jenže přesně to je očividně možné.“

Na základě dlouhodobé práce s umělou inteligencí v Tesle dodává: „Míříme do situace, kdy bude chytřejší než my, a to za méně než pět let. Nechci tím říct, že za pět let půjde všechno do háje, ale věci budou nestabilní a prostě divné.“ Největší starosti mu dělá DeepMind, tajnůstkářská londýnská laboratoř vlastněná Googlem. „Umělá inteligence, kterou vyvíjejí, drtí všechny lidské protivníky v jakékoliv hře. Ale to je přece zápletka filmu Válečné hry,“ odkazuje na snímek z roku 1983, v němž se umělá inteligence pokusí vyvolat jadernou válku. 

Do křížku se zákonem

Muskova komunikace v duchu hesla „na Twitteru střílej od boku“ sehrála výraznou roli v nejbolestivějším období jeho kariéry. Pracoval tehdy 120 hodin týdně, a v den svých narozenin dokonce 24 hodin nepřetržitě jen proto, aby dostal Teslu Model 3 do výroby. Současně se musel vyrovnávat s ohromným stresem, když se nedařilo získat dost objednávek, což mohlo firmu potopit. Tehdy poslal do světa tweet, že „zajistil financování“, aby mohla jeho společnost veřejně obchodovaná na burze skoupit své akcie po 420 dolarech za kus a stát se plně soukromou. 

Ačkoliv z jednání se saúdskými investory odešel s přesvědčením, že je obchod uzavřen a Tesla své akcie skutečně skoupí, k podání rukou bylo ve skutečnosti ještě daleko. Muskova šílená energie a sklon k velkým snům ho zradily a oznámení mu doslova vybuchlo pod rukama. Tvrdit něco, co vám pomůže nakopnout cenu akcií, aniž by to byla pravda, je protizákonné. Tudíž netrvalo dlouho, a vše si proklepli lidé z Komise pro kontrolu cenných papírů. Musk obratem dostal pokutu dvacet milionů dolarů, stejně jako jeho společnost, a navíc mu stát na tři roky zakázal předsedat dozorčí radě. 

Elon se proto raději naplno ponořil do práce „na frontě s mečem a štítem v ruce“. Herkulovský úkol, kdy se pokouší proměnit Teslu v dobře promazaný stroj, se údajně nesetkává „s adekvátním oceněním“. Jak říká: „Z té logistiky by se vám zatočila hlava. Snažíme se každý týden doručit sedm tisíc aut do čtyřiceti zemí. Když jsme celý produkční systém vytvářeli, udělali jsme jen několik málo chyb.“

Amerika zase velká?

Mnoho lidí z vyšších tříd, kteří Teslu považují za symbol postavení, zklamal Muskův bohorovný přístup k řádící pandemii. Když na jaře úřady zavřely jeho kalifornskou továrnu, označil příkaz ke karanténě za „fašistický“ a tweetoval: „OSVOBOĎME AMERIKU!“

„Realitou zůstává, že je covid nebezpečný pro starší lidi a pro ty se špatnou dispozicí. Je naprosto nutné izolovat jedince z ohrožených skupin, ale nedává smysl někoho strčit do karantény, pokud je zdravý,“ myslí si a dodává, že v továrně samozřejmě nosí roušku a pravděpodobně už covid prodělal v lednu. 

Další šok liberální milovníci Tesly utrpěli, když podnikatel v květnu tweetoval: „Vezmi si červenou pilulku.“ Jedná se o odkaz na slavnou scénu z filmu Matrix, v níž Keanu Reeves spolkne pilulku, což mu konečně otevře oči a dovolí nahlédnout mimo počítačem simulovaný svět. Zmíněné heslo však dnes v USA sdílejí především pravicoví extremisté a aktivisté za mužská práva. Peklo se strhlo, když Elonův tweet poslala dál Ivanka Trumpová se zvoláním: „Vzala jsem si ji!“ Musk k tomu pouze poznamenává, že z jeho strany rozhodně nešlo o nějakou agitku. „Měl jsem tím na mysli: Akceptujte prostě realitu takovou, jaká je, místo toho, jaká si přejete, aby byla.“ Naopak Ivanka to podle něj bohužel vzala víc politickou optikou. 

Bidena neznám

Musk kdysi zasedal v poradním sboru prezidenta Donalda Trumpa pro otázky ekonomiky, ale post opustil, když první muž USA roztrhal Pařížskou klimatickou dohodu. Přesto se prezident přijel podívat na vypuštění lodi Crew Dragon. „Nemluvili jsme spolu osobně, nicméně týmu SpaceX pogratuloval,“ popsal podnikatel. Při té příležitosti ho Trump nazval „jedním z velkých amerických géniů“ a připodobnil ho k Thomasi Edisonovi. „Takový kompliment rád přijmu,“ odvětil na to Musk a zároveň se vyjádřil, že mu prezidentův nápad vytvořit Space Force – tedy vesmírnou armádu – přijde „cool“. 

„Víte, nejsem si jistý, že každá věc na světě má politický rozměr. Samozřejmě můžete všechno interpretovat prizmatem politiky, pokud se o ni zajímáte. Ale většina lidí takhle neuvažuje a myslím si, že veřejnost nad politikou zas tak moc nedumá. Většinou prostě člověk přemýšlí o svém dni, o vztazích a o tom, co se děje v práci.“ Řekněme, že má Musk pravdu. Co si však myslí o prezidentském kandidátu Bidenovi? „Zatím jsem s ním nebyl moc v kontaktu. S Obamou jsem mluvil mnohem víc. Byl jsem jeho velký fanoušek, dokonce jsem během jeho první kampaně čekal šest hodin ve frontě, jen abych si s ním potřásl rukou. Chudák, byl z toho třesení na konci dne úplně vyřízený.“ 

Vesmír čeká, Elone

Biden podle Muska zatím neukázal přílišnou aktivitu a jeho mentální schopnosti už prý možná uvadají. Podnikatel by byl rád, kdyby v Bílém domě seděl někdo, kdo „má všech pět pohromadě“. A jak tedy vysvětlí, že v kandidatuře na prezidenta veřejně podpořil rappera Kanyeho Westa, po jehož bizarních výstupech na pódiu i na Twitteru jeho žena Kim Kardashianová přiznala, že umělec trpí bipolární poruchou? „Podívejte, znám ho nejmíň deset let a vídáme se docela často. Podařilo se mi ho aspoň přesvědčit, aby kandidaturu odsunul na rok 2024, a nebral tak Bidenovi hlasy černochů.“ 

TIP: SpaceX: Krušné začátky firmy, která nás dostane na Mars

Elon Musk už musí končit, má důležitý hovor. Úspěchy Tesly narůstají, stejně jako ceny akcií, a vizionář oznámil, že v texaském Austinu otevře další továrnu. Půjde prý o „ekologický ráj“ a v okolí vzniknou turistické i cyklistické trasy pro veřejnost. Trump obratem tweetoval „Skvělá práce! Made in USA!“, na což Musk reagoval slovy díků. Ještě než zavěsí, nezapomene zopakovat svá temná varování ohledně umělé inteligence. Dokud však její ničivá rebelie nepropukne, zůstává planeta Elon poklidná a tam venku čeká na dobytí spousta galaxií. 


Další články v sekci