Historické vítězství: Umělá inteligence Google porazila velmistra Go

14.03.2016 - Stanislav Mihulka

Vítězství programu AlphaGo nad světovým šampionem je významným úspěchem programátorů umělých inteligencí


Reklama

Společnost pro vývoj umělé inteligence DeepMind, která je ve službách Google, vytvořila program AlphaGo. Tento program hraje starobylou čínskou deskovou hru Go a hraje jí mistrovsky.

Potvrdilo se to v těchto dnech, kdy AlphaGo ve velice mediálně sledovaném zápasu porazil úřadujícího světového velmistra hry Go. Jihokorejec Lee Se-dol se podle komentátorům držel velice dobře, ale program ho nakonec porazil. Jde o historické vítězství, jehož dosah zřejmě přesáhne i vítězství superpočítače IBM Deep Blue nad tehdejším šachovým velmistrem Garry Kasparovem v devadesátých letech.

Velmistr Lee Se-dol se s umělou inteligencí postupně utká v pěti partiích, přičemž aktuální stav je 3:1 ve prospěch počítače. Znamená to tedy, že počítač již v klání zvítězil, souboj ale bude pokračovat a o celkovém skóre se rozhodne v páté partii 15. března. Ve hře byla prémie 1 milion dolarů pro vítěze - odměnu pro AlphaGo Google prý věnuje na charitu, což by mohlo zlepšit vnímání umělých inteligencí veřejností.

Pro AlphaGo jde již o druhý cenný skalp - v říjnu si program poradil s evropským šampionem v go Fan Hui pocházejícím z Číny. Počítač vyhrál zcela jednoznačně 5:0. Po porážce Se-dola se již o možnost utkat se s počítačem přihlásila další světová hvězda go - AlphaGo vyzval čínský šampion Ke Jie, který je momentálně nejvážnějším soupeřem Se-dola na světě a zároveň nejmladším velmistrem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Google

  • Zdroj fotografií: Jaro Larnos / CCDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907