Historické vítězství: Umělá inteligence Google porazila velmistra Go

Vítězství programu AlphaGo nad světovým šampionem je významným úspěchem programátorů umělých inteligencí

14.03.2016 - Stanislav MihulkaSpolečnost pro vývoj umělé inteligence DeepMind, která je ve službách Google, vytvořila program AlphaGo. Tento program hraje starobylou čínskou deskovou hru Go a hraje jí mistrovsky.

Potvrdilo se to v těchto dnech, kdy AlphaGo ve velice mediálně sledovaném zápasu porazil úřadujícího světového velmistra hry Go. Jihokorejec Lee Se-dol se podle komentátorům držel velice dobře, ale program ho nakonec porazil. Jde o historické vítězství, jehož dosah zřejmě přesáhne i vítězství superpočítače IBM Deep Blue nad tehdejším šachovým velmistrem Garry Kasparovem v devadesátých letech.

Velmistr Lee Se-dol se s umělou inteligencí postupně utká v pěti partiích, přičemž aktuální stav je 3:1 ve prospěch počítače. Znamená to tedy, že počítač již v klání zvítězil, souboj ale bude pokračovat a o celkovém skóre se rozhodne v páté partii 15. března. Ve hře byla prémie 1 milion dolarů pro vítěze - odměnu pro AlphaGo Google prý věnuje na charitu, což by mohlo zlepšit vnímání umělých inteligencí veřejností.

Pro AlphaGo jde již o druhý cenný skalp - v říjnu si program poradil s evropským šampionem v go Fan Hui pocházejícím z Číny. Počítač vyhrál zcela jednoznačně 5:0. Po porážce Se-dola se již o možnost utkat se s počítačem přihlásila další světová hvězda go - AlphaGo vyzval čínský šampion Ke Jie, který je momentálně nejvážnějším soupeřem Se-dola na světě a zároveň nejmladším velmistrem.

  • Zdroj textu

    Gizmag, Google

  • Zdroj fotografií

    Jaro Larnos / CC


Další články v sekci