Vítězství programu AlphaGo nad světovým šampionem je významným úspěchem programátorů umělých inteligencí
Společnost pro vývoj umělé inteligence DeepMind, která je ve službách Google, vytvořila program AlphaGo. Tento program hraje starobylou čínskou deskovou hru Go a hraje jí mistrovsky.
Potvrdilo se to v těchto dnech, kdy AlphaGo ve velice mediálně sledovaném zápasu porazil úřadujícího světového velmistra hry Go. Jihokorejec Lee Se-dol se podle komentátorům držel velice dobře, ale program ho nakonec porazil. Jde o historické vítězství, jehož dosah zřejmě přesáhne i vítězství superpočítače IBM Deep Blue nad tehdejším šachovým velmistrem Garry Kasparovem v devadesátých letech.
Velmistr Lee Se-dol se s umělou inteligencí postupně utká v pěti partiích, přičemž aktuální stav je 3:1 ve prospěch počítače. Znamená to tedy, že počítač již v klání zvítězil, souboj ale bude pokračovat a o celkovém skóre se rozhodne v páté partii 15. března. Ve hře byla prémie 1 milion dolarů pro vítěze - odměnu pro AlphaGo Google prý věnuje na charitu, což by mohlo zlepšit vnímání umělých inteligencí veřejností.
Pro AlphaGo jde již o druhý cenný skalp - v říjnu si program poradil s evropským šampionem v go Fan Hui pocházejícím z Číny. Počítač vyhrál zcela jednoznačně 5:0. Po porážce Se-dola se již o možnost utkat se s počítačem přihlásila další světová hvězda go - AlphaGo vyzval čínský šampion Ke Jie, který je momentálně nejvážnějším soupeřem Se-dola na světě a zároveň nejmladším velmistrem.
Gizmag, Google
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)