Útěk pronacistického žurnalisty: Co se stalo s Emanuelem Vajtauerem?

08.02.2020 - Vladimír Černý

Přes všechnu snahu se v poválečném zmatku podařilo řadě nacistických zločinců uniknout. Mezi nimi i pronacisticky orientovanému novináři Emanuelu Vajtauerovi

<p><strong>Emanuel Vajtauer</strong> (1892-?), zastával krajně levicové názory, později se přiklonil k národně socialistické politické orientaci. Během okupace kolaboroval otevřeně s nacisty.</p>

Emanuel Vajtauer (1892-?), zastával krajně levicové názory, později se přiklonil k národně socialistické politické orientaci. Během okupace kolaboroval otevřeně s nacisty.


Reklama

Československé úřady věnovaly válečným zločincům velkou pozornost. Již v červnu 1945 začaly první procesy před retribučními soudy, jejichž náplní bylo potrestání válečných zločinců a kolaborantů. Řada z nich byla zatčena přímo v českých zemích, k vyhledávání ostatních pak vznikla Komise pro stíhání válečných zločinců při Svazu osvobozených politických vězňů. Ta v letech 1945 až 1947 pátrala po válečných zločincích v okupačních zónách Německa a Rakouska, přičemž se jí podařilo zajistit a dopravit do Československa okolo 400 osob. Některé (ale zdaleka ne všechny) válečné zločince vydal Československu i Sovětský svaz. Přesto zůstalo mnoho těch, kteří se dokázali vyhnout spravedlnosti a nebyli dopadeni, nebo je využil poválečný režim. 

Nenáviděný žurnalista

Emanuel Vajtauer patřil k nejhorším českým pronacisticky píšícím novinářům. Rodák z Tábora měl 13 sourozenců a v dětství na vlastní kůži poznal, co je to bída. Navíc trpěl epilepsií a levou nohu měl kratší. O to víc se snažil vyniknout a ukázat svému okolí, že něco dovede.

Inteligence mu rozhodně nechyběla. Přes nepřízeň rodičů začal studovat, cestoval a roku 1917 získal doktorát z filozofie. Tehdejší politické dění v Evropě jej silně ovlivnilo a Vajtauer se začal angažovat v komunistickém hnutí. Psal do různých levicově orientovaných novin a vstoupil do KSČ. Se svými „soudruhy“ se však koncem dvacátých let rozešel ve zlém. Následně působil jako zahraniční zpravodaj A-Zetu. Nacismus tehdy kritizoval a prohlásil, že „hákový kříž usiluje jako kdysi Napoleon o světovou nadvládu“

S příslovečným převlékáním kabátů však neměl problém, takže po vzniku protektorátu opět otočil. Zařadil se mezi nejaktivnější novináře píšící v nacistickém duchu a v březnu 1941 se stal šéfredaktorem Večerního Českého slova. Přátelil se i s předním kolaborantem ministrem Emanuelem Moravcem. Články tohoto novináře byly natolik pronacistické, že například srovnával význam Heydricha s Karlem IV. Vajtauer také řadu lidí udal gestapu. Dobře věděl, že je všeobecně nenáviděn, a proto vycházel z domu s nabitou pistolí v kapse. 

TIP: Láska za časů nacismu: Proč Lída Baarová podlehla Goebbelsovi?

Jeho pozdější osud je nejasný. V pondělí 30. dubna 1945 odjel z Prahy vlakem do Jindřichova Hradce, údajně aby navštívil svého otce. Co bylo dál, nikdo neví. Nejpravděpodobnější bude, že se Vajtauerovi podařilo získat novou identitu a dožil někde v daleké cizině. Československé bezpečnostní orgány jeho činnost po válce pochopitelně vyšetřovaly a Národní soud ho v nepřítomnosti 22. dubna 1947 odsoudil k trestu smrti. Ten však nikdy nemohl být vykonán.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907