V Anglii se podařilo objevit vzácný doklad ukřižování z římských dob

12.12.2021 - Stanislav Mihulka

Britští archeologové objevili během vykopávek v Cambridgeshire doklad ukřižování z časů římské říše. Podobné nálezy jsou přitom nesmírně vzácné. Ostatky zřejmě patří 25 až 35 let starému otrokovi

<p>Kostra ukřižovaného muže nalezená v anglickém Cambridgeshire. Ve výřezu patní kost s hřebem.</p>

Kostra ukřižovaného muže nalezená v anglickém Cambridgeshire. Ve výřezu patní kost s hřebem.


Reklama

Pro starověkou civilizaci představovalo ukřižování vcelku všední záležitost. Archeologické nálezy dokumentující tento krutý trest jsou ale nesmírně ojedinělé. Britští archeologové měli nedávno štěstí – David Ingham z organizace Albion Archaeology in England a jeho spolupracovníci narazili při záchranných vykopávkách v anglickém Cambridgeshire na ostatky muže ve věku 25 až 35 let, který byl podle všeho ukřižován. Dokládá to hřeb, který archeologové objevili v mužově patní kosti. Ze stavu kostí nohou je navíc patrné, že muž byl po dlouhou dobu před smrtí přikovaný.

Ukřižovaný otrok

Ostatky muže byly objeveny na hřbitově z římských dob, kde byl pohřben ve 3. nebo 4. století našeho letopočtu. Celkem zde byly nalezeny pozůstatky 48 lidí a jejich kostry vypovídají o tom, že byli vystaveni velmi těžké fyzické práci. Badatelé z toho usuzují, že mohlo jít o otroky. Archeologové vycházejí z toho, že v roce 212 našeho letopočtu bylo všem svobodným lidem na území římské říše uděleno římské občanství – a římští občané se obvykle ukřižováním netrestali.

TIP: Na farmě v britském Rutlandu se podařilo objevit výjimečnou římskou mozaiku

Ukřižování bylo i tehdy považováno za extrémní trest a lidé na kříži umírali dlouho a v bolestech. V řadě případů byla ukřižovaná osoba i po své smrti pro výstrahu vystavena všem na očích. Ani pro otroky se ukřižování nepoužívalo běžně, ale jen v případech nejvážnějších zločinů, jako byla vzpoura nebo vlastizrada. Krutá praxe skončila ve 4. století, kdy tento trest zrušil římský císař Konstantin I. O více než 1 000 let později se ale znovu přibíjelo na kříž - v Japonsku byli tímto způsobem usmrcováni křesťané a křesťanští misionáři.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Vilémovi patřilo 20 % rozlohy Anglie. Z dalších 55 % mu jeho „přátelé“ přispívali – navíc všude vybíral daně. A pořád měl své obří výnosné vévodství v Normandii. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Ectobius lapponicus – „náš“ evropský šváb rusec laponský. Je celkem běžný hlavně v lesích, občas v sadech nebo v zahradách. Objevuje se od května do září. (foto: © Marek Velechovský)

Příroda

Mlhovina CG 4 v souhvězdí Lodní záď je někdy přezdívána „Ruka boží“. Vědci podobné mlhoviny nazývají „kometární globule“, protože tvar jejich plynného oblaku připomíná kometu. (foto: National Optical Astronomy Observatory, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Evropská kosmická agentura (ESA) představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. Je mezi nimi i Čech Aleš Svoboda (na nedatovaném archivním snímku). (foto: Profimedia)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907