V Anglii se podařilo objevit vzácný doklad ukřižování z římských dob

12.12.2021 - Stanislav Mihulka

Britští archeologové objevili během vykopávek v Cambridgeshire doklad ukřižování z časů římské říše. Podobné nálezy jsou přitom nesmírně vzácné. Ostatky zřejmě patří 25 až 35 let starému otrokovi

<p>Kostra ukřižovaného muže nalezená v anglickém Cambridgeshire. Ve výřezu patní kost s hřebem.</p>

Kostra ukřižovaného muže nalezená v anglickém Cambridgeshire. Ve výřezu patní kost s hřebem.


Reklama

Pro starověkou civilizaci představovalo ukřižování vcelku všední záležitost. Archeologické nálezy dokumentující tento krutý trest jsou ale nesmírně ojedinělé. Britští archeologové měli nedávno štěstí – David Ingham z organizace Albion Archaeology in England a jeho spolupracovníci narazili při záchranných vykopávkách v anglickém Cambridgeshire na ostatky muže ve věku 25 až 35 let, který byl podle všeho ukřižován. Dokládá to hřeb, který archeologové objevili v mužově patní kosti. Ze stavu kostí nohou je navíc patrné, že muž byl po dlouhou dobu před smrtí přikovaný.

Ukřižovaný otrok

Ostatky muže byly objeveny na hřbitově z římských dob, kde byl pohřben ve 3. nebo 4. století našeho letopočtu. Celkem zde byly nalezeny pozůstatky 48 lidí a jejich kostry vypovídají o tom, že byli vystaveni velmi těžké fyzické práci. Badatelé z toho usuzují, že mohlo jít o otroky. Archeologové vycházejí z toho, že v roce 212 našeho letopočtu bylo všem svobodným lidem na území římské říše uděleno římské občanství – a římští občané se obvykle ukřižováním netrestali.

TIP: Na farmě v britském Rutlandu se podařilo objevit výjimečnou římskou mozaiku

Ukřižování bylo i tehdy považováno za extrémní trest a lidé na kříži umírali dlouho a v bolestech. V řadě případů byla ukřižovaná osoba i po své smrti pro výstrahu vystavena všem na očích. Ani pro otroky se ukřižování nepoužívalo běžně, ale jen v případech nejvážnějších zločinů, jako byla vzpoura nebo vlastizrada. Krutá praxe skončila ve 4. století, kdy tento trest zrušil římský císař Konstantin I. O více než 1 000 let později se ale znovu přibíjelo na kříž - v Japonsku byli tímto způsobem usmrcováni křesťané a křesťanští misionáři.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907