V Antarktidě odkryli masový hrob tučňáků. Před staletími je zabilo klima

10.09.2018 - Stanislav Mihulka

<p>750 let stará mrtvolka tučňáka z masového hrobu.</p>

750 let stará mrtvolka tučňáka z masového hrobu.


Reklama

Život tučňáků v Antarktidě není snadný. Svědčí o tom i nedávný objev masového hrobu s mnoha mumifikovanými tělíčky tučňáků, který vědci nalezli u pobřeží východní Antarktidy. Příběh těchto tučňáků ukazuje, co mohou v těchto končinách napáchat prudké změny klimatu.

Na objeveném hřbitově pod vrstvami sedimentů leží stovky a stovky mumifikovaných tučňáků kroužkových, kteří zde zahynuli při dvou událostech. K jedné z nich došlo asi před 750 lety a ke druhé před 200 lety. Příčinou tehdy bylo období s mohutnými srážkami, ať už sněhovými nebo dešťovými, které vedly k záplavám, erozi a ztrátám míst vhodných ke hnízdění tučňáků.

TIP: Tragédie v Antarktidě: Tisíce mláďat tučnáků zahynuly hlady

Většina z mrtvých tučňáků v masovém hrobě jsou mláďata. Nejsou totiž chráněna peřím dospělých tučňáků. Když přišly silné deště, mláďata opakovaně promokla, onemocněla a nakonec zahynula. Soudobé klimatické trendy v Antarktidě přitom podle odborníků vedou právě k silnějším a častějším srážkám, což by mohlo tučňáky kroužkové v blízké budoucnosti dramaticky postihnout.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Journal of Geophysical Research: Biogeosciences

  • Zdroj fotografií: Yuesong Gao, Lianjiao Yang et alDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze sociální úzkosti se stal všudypřítomný problém

Věda

Prvotní kanály nesloužily k odstraňování exkrementů – využívaly se k rozvádění vody pro  zavlažování a také coby prostředek prevence záplav. (foto: Unsplash, Evangelos MpikakisCC0)

Reklama

Hornatá krajina Sulawesi v oblasti Tana Toraja s neodmyslitelnými rýžovými políčky. (foto: Shutterstock)

Příroda

Josef II. byl jedním z nejvýznamnějších panovnických představitelů evropského osvícenství, prosadil řadu reforem. (ilustrace: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907