V Antarktidě odkryli masový hrob tučňáků. Před staletími je zabilo klima

10.09.2018 - Stanislav Mihulka

<p>750 let stará mrtvolka tučňáka z masového hrobu.</p>

750 let stará mrtvolka tučňáka z masového hrobu.


Reklama

Život tučňáků v Antarktidě není snadný. Svědčí o tom i nedávný objev masového hrobu s mnoha mumifikovanými tělíčky tučňáků, který vědci nalezli u pobřeží východní Antarktidy. Příběh těchto tučňáků ukazuje, co mohou v těchto končinách napáchat prudké změny klimatu.

Na objeveném hřbitově pod vrstvami sedimentů leží stovky a stovky mumifikovaných tučňáků kroužkových, kteří zde zahynuli při dvou událostech. K jedné z nich došlo asi před 750 lety a ke druhé před 200 lety. Příčinou tehdy bylo období s mohutnými srážkami, ať už sněhovými nebo dešťovými, které vedly k záplavám, erozi a ztrátám míst vhodných ke hnízdění tučňáků.

TIP: Tragédie v Antarktidě: Tisíce mláďat tučnáků zahynuly hlady

Většina z mrtvých tučňáků v masovém hrobě jsou mláďata. Nejsou totiž chráněna peřím dospělých tučňáků. Když přišly silné deště, mláďata opakovaně promokla, onemocněla a nakonec zahynula. Soudobé klimatické trendy v Antarktidě přitom podle odborníků vedou právě k silnějším a častějším srážkám, což by mohlo tučňáky kroužkové v blízké budoucnosti dramaticky postihnout.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Journal of Geophysical Research: Biogeosciences

  • Zdroj fotografií: Yuesong Gao, Lianjiao Yang et al

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907