V Antarktidě odkryli masový hrob tučňáků. Před staletími je zabilo klima

10.09.2018 - Stanislav MihulkaŽivot tučňáků v Antarktidě není snadný. Svědčí o tom i nedávný objev masového hrobu s mnoha mumifikovanými tělíčky tučňáků, který vědci nalezli u pobřeží východní Antarktidy. Příběh těchto tučňáků ukazuje, co mohou v těchto končinách napáchat prudké změny klimatu.

Na objeveném hřbitově pod vrstvami sedimentů leží stovky a stovky mumifikovaných tučňáků kroužkových, kteří zde zahynuli při dvou událostech. K jedné z nich došlo asi před 750 lety a ke druhé před 200 lety. Příčinou tehdy bylo období s mohutnými srážkami, ať už sněhovými nebo dešťovými, které vedly k záplavám, erozi a ztrátám míst vhodných ke hnízdění tučňáků.

TIP: Tragédie v Antarktidě: Tisíce mláďat tučnáků zahynuly hlady

Většina z mrtvých tučňáků v masovém hrobě jsou mláďata. Nejsou totiž chráněna peřím dospělých tučňáků. Když přišly silné deště, mláďata opakovaně promokla, onemocněla a nakonec zahynula. Soudobé klimatické trendy v Antarktidě přitom podle odborníků vedou právě k silnějším a častějším srážkám, což by mohlo tučňáky kroužkové v blízké budoucnosti dramaticky postihnout.

  • Zdroj textu

    IFL Science, Journal of Geophysical Research: Biogeosciences

  • Zdroj fotografií

    Yuesong Gao, Lianjiao Yang et al


Další články v sekci