V Austrálii odhalili nejstarší kráter na světě: Vznikl před 2,2 miliardami let

25.01.2020 - Stanislav Mihulka

Sedmdesátikilometrový kráter v Yarrabubbě zřejmě vznikl během pradávné doby ledové

<p>Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.</p>

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.


Reklama

Meteority a kosmické smetí naší planetu bombarduje velmi pravděpodobně po celou dobu její historie. Čím starší ale taková událost je, tím obtížnější bývá objevení stop, které dopad meteoritu zanechal. Povrch Země je velmi aktivní a i ty největší krátery během dlouhých milionů let vymažou erozní procesy a tektonická aktivita. 

Mezinárodní tým vědců měl ale nedávno štěstí a v malebných pustinách Západní Austrálie objevil geologickou strukturu, kterou považují za pradávný impaktní kráter. Tato struktura má průměr zhruba 70 kilometrů a nachází v místě s pěkným domorodým názvem Yarrabubba. Pokud jde o stáří tohoto kráteru, vědci nalezli minerály vzniklé při dávném nárazu meteoritu a pomocí obsahu atomů uranu a olova určili stáří kráteru na přibližně 2,23 miliardy let. To by znamenalo, že kráter Yarrabubba je asi o 200 milionů let starší, než doposud nejstarší kráter na Zemi.

TIP: Výzkum australského kráteru prozradil, jak často Zemi zasahují větší meteority

Pokud se vědci s určením stáří kráteru nepletou, meteorit v Yarrabubbě zasáhl Zemi na sklonku období Huronského zalednění. Tehdy zřejmě celou planetu svírala doba ledová a dopad meteoritu by se na globálním klimatu jistě velmi výrazně projevil. Například tím, že náraz velkého meteoritu do ledového příkrovu mohl uvolnit ohromné množství vodní páry, která je velmi účinným skleníkovým plynem. To jsou ale zatím jen spekulace.

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Google Earth/ The Conversation

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907