V biblické pevnosti na Golanských výšinách archeologové objevili rohaté postavy

16.11.2020 - Stanislav Mihulka

Na Golanských výšinách se již podruhé našlo vyobrazení postav s rohy. Nalezené obrazy pocházející z 10. století před naším letopočtem

<p>Místní školáci ukazují nalezené reliéfy, podle archeologů by mohlo jít o mezopotámského měsíčního boha. Vpravo podobná postava s rohy z nedalekého et-Tellu na Golanských výšinách.</p>

Místní školáci ukazují nalezené reliéfy, podle archeologů by mohlo jít o mezopotámského měsíčního boha. Vpravo podobná postava s rohy z nedalekého et-Tellu na Golanských výšinách.


Reklama

Na malém kopci nad řekou u izraelské osady Hispin na Golanských výšinách stojí tři tisíce let stará pevnost z biblických časů. Izraelští archeologové tam nedávno během průzkumu kromě řady dalších zajímavých artefaktů objevili dva reliéfy záhadných postav s rohy, které se nacházejí na velkém kameni.

Pevnost je obehnaná zdmi širokými 1,5 metrů. Vybudoval ji zřejmě v 11. až 10. století před naším letopočtem městský stát Gešúr, který je známý ze Starého zákona i z dalších pramenů. Za vlády izraelského krále Davida to byl spojenec Izraele. Už v 9. století před naším letopočtem území Gešúru anektoval aramejský král Hazael, který vládl na území dnešní Sýrie a je rovněž zmíněný ve Starém zákoně.

TIP: Představuje 3 tisíce let stará hliněná hlava vzácné zobrazení izraelského Boha?

Objevené reliéfy rohatých postav nápadně připomínají objev, k němuž došlo v nedalekém et-Tellu, rovněž na Golanských výšinách. Na kameni prakticky stejného stáří jako v Hispinu je tam zobrazena velmi podobná rohatá postava. Podle archeologů by mohlo jít o mezopotámského měsíčního boha. Rohy jsou buď býčími rohy anebo symbolicky znázorňují srpek Měsíce.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií:

    Israel Antiquities Authority, Ivgeni Ostrovski

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Noční můry, spojené s hrůznými pocity, se dostavují zpravidla ve „snové“ fázi REM spánku a po probuzení si je člověk jasně pamatuje.

Zajímavosti

Rozhraní se dvěma soustavami elektrod čte signály mozkových buněk a překládá představy pacienta o psaní do skutečného textu na obrazovce počítače.

Věda

Německé nacistické jednotky vjíždějící 15. března 1939 do Brna, ve kterém žilo v té době přes 50 000 Němců.

Historie
Vesmír
Revue

Každý večer samice pravidelně vylezla s mláďaty téměř ve stejnou dobu. Postupem času jim dávala větší a větší volnost.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907