V biblické pevnosti na Golanských výšinách archeologové objevili rohaté postavy

16.11.2020 - Stanislav Mihulka

Na Golanských výšinách se již podruhé našlo vyobrazení postav s rohy. Nalezené obrazy pocházející z 10. století před naším letopočtem

<p>Místní školáci ukazují nalezené reliéfy, podle archeologů by mohlo jít o mezopotámského měsíčního boha. Vpravo podobná postava s rohy z nedalekého et-Tellu na Golanských výšinách.</p>

Místní školáci ukazují nalezené reliéfy, podle archeologů by mohlo jít o mezopotámského měsíčního boha. Vpravo podobná postava s rohy z nedalekého et-Tellu na Golanských výšinách.


Reklama

Na malém kopci nad řekou u izraelské osady Hispin na Golanských výšinách stojí tři tisíce let stará pevnost z biblických časů. Izraelští archeologové tam nedávno během průzkumu kromě řady dalších zajímavých artefaktů objevili dva reliéfy záhadných postav s rohy, které se nacházejí na velkém kameni.

Pevnost je obehnaná zdmi širokými 1,5 metrů. Vybudoval ji zřejmě v 11. až 10. století před naším letopočtem městský stát Gešúr, který je známý ze Starého zákona i z dalších pramenů. Za vlády izraelského krále Davida to byl spojenec Izraele. Už v 9. století před naším letopočtem území Gešúru anektoval aramejský král Hazael, který vládl na území dnešní Sýrie a je rovněž zmíněný ve Starém zákoně.

TIP: Představuje 3 tisíce let stará hliněná hlava vzácné zobrazení izraelského Boha?

Objevené reliéfy rohatých postav nápadně připomínají objev, k němuž došlo v nedalekém et-Tellu, rovněž na Golanských výšinách. Na kameni prakticky stejného stáří jako v Hispinu je tam zobrazena velmi podobná rohatá postava. Podle archeologů by mohlo jít o mezopotámského měsíčního boha. Rohy jsou buď býčími rohy anebo symbolicky znázorňují srpek Měsíce.

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Ivgeni Ostrovski/Israel Antiquities Authority

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Křídový pták Falcatakely forsterae.

Věda

Konstantinův křest, obraz namalovaný pravděpodobně Gianfrancescem Pennim.

Historie

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pod ochranou rodiny

Vorvani obrovští (Physeter macrocephalus) oplývají vysokou inteligencí a jsou obdařeni vyvinutým sociálním cítěním. Jestliže je některý vorvaň napaden, útočník je vzápětí vystaven nemilosrdnému zásahu dalších členů rodinného klanu. Například když se do nebezpečí dostane mládě ohrožované kosatkami nebo žraloky, vyšle signál a ostatní vorvani ihned připlavou. Utvoří kolem ohroženého jedince kruh, přičemž jejich hlavy směřují dovnitř a nebezpečné ocasy jsou připraveny uštědřit útočníkům smrtelnou ránu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907