V biblické pevnosti na Golanských výšinách archeologové objevili rohaté postavy

16.11.2020 - Stanislav Mihulka

Na Golanských výšinách se již podruhé našlo vyobrazení postav s rohy. Nalezené obrazy pocházející z 10. století před naším letopočtem

<p>Místní školáci ukazují nalezené reliéfy, podle archeologů by mohlo jít o mezopotámského měsíčního boha. Vpravo podobná postava s rohy z nedalekého et-Tellu na Golanských výšinách.</p>

Místní školáci ukazují nalezené reliéfy, podle archeologů by mohlo jít o mezopotámského měsíčního boha. Vpravo podobná postava s rohy z nedalekého et-Tellu na Golanských výšinách.


Reklama

Na malém kopci nad řekou u izraelské osady Hispin na Golanských výšinách stojí tři tisíce let stará pevnost z biblických časů. Izraelští archeologové tam nedávno během průzkumu kromě řady dalších zajímavých artefaktů objevili dva reliéfy záhadných postav s rohy, které se nacházejí na velkém kameni.

Pevnost je obehnaná zdmi širokými 1,5 metrů. Vybudoval ji zřejmě v 11. až 10. století před naším letopočtem městský stát Gešúr, který je známý ze Starého zákona i z dalších pramenů. Za vlády izraelského krále Davida to byl spojenec Izraele. Už v 9. století před naším letopočtem území Gešúru anektoval aramejský král Hazael, který vládl na území dnešní Sýrie a je rovněž zmíněný ve Starém zákoně.

TIP: Představuje 3 tisíce let stará hliněná hlava vzácné zobrazení izraelského Boha?

Objevené reliéfy rohatých postav nápadně připomínají objev, k němuž došlo v nedalekém et-Tellu, rovněž na Golanských výšinách. Na kameni prakticky stejného stáří jako v Hispinu je tam zobrazena velmi podobná rohatá postava. Podle archeologů by mohlo jít o mezopotámského měsíčního boha. Rohy jsou buď býčími rohy anebo symbolicky znázorňují srpek Měsíce.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií:

    Israel Antiquities Authority, Ivgeni Ostrovski

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlatá mísa z Ebreichsdorfu.

Věda
Zajímavosti

Krabí mlhovina (vpravo) představuje zřejmě nejslavnější pozůstatek supernovy (SN 1054). Její explozi zaznamenali čínští hvězdáři v roce 1054. Vlevo dole pozůstatek Tychonovy supernovy (SN 1572), jež byla jako jedna z mála viditelná pouhýma očima. Vlevo nahoře Cassiopea A, nejjasnější zbytek po supernově (v radiovém oboru). Světlo z výbuchu k nám dorazilo zřejmě před 350 lety.

Vesmír

Před zpozorováním odstřelovačem chrání prostor pohybu i prostá maskovací síť. Na snímku americký voják v Koreji, 1952.

Válka

Marii Terezii na dobru poddaných nezáleželo tak, jak se traduje. Důležitější byl stabilní stát.

Historie

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907