V Británii jde na dračku „fair trade“ kokain. Podle expertů jde jen o marketingový trik

19.07.2021 - Martin Reichman

Vedle veganského jídla a organického vína si teď Britové mohou dopřát i „fair trade“ kokain. Za gram k „přírodě šetrného kokainu“ za „férovou cenu a přímo od kolumbijských farmářů“ si drogoví dealeři účtují až dvojnásobek obvyklé ceny


Reklama

Britští dealeři kokainu přišli s novým trikem. Movitějším zákazníkům nabízejí dražší, povídačkou opředenou drogu. Tvrdí, že jejich zboží pochází přímo od kolumbijských farmářů a je vyráběné s větším ohledem na životní prostředí. Podle britského experta na drogovou problematiku Neila Woodse je ale jediný rozdíl v ceně.

„Zaznamenal jsem nabídky koksu šetrného k přírodě, eticky získávaného, organického apod. Všechno je to ale obyčejný obchodní trik. Při ceně 200 liber za gram tomu říkám woke coke podvod,“ okomentoval obchodní praktiky drogových dealerů Neil Woods.

Ekologický kokain od kolumbijských farmářů

Gram k „přírodě šetrného“ kokainu vyjde v Londýně na 200 liber (v přepočtu zhruba 5 800 korun). Běžná cena v pouliční kvalitě je přitom ve Spojeném království zhruba poloviční a nejlevnější lze pořídit za třetinu. „Každý v Chiswicku má woke koks. Mají svoje veganské jídlo, organické víno a teď i woke šňupání,“ prozradila britská herečka Davina Taylorová.

TIP: Tišitel duševní bídy: Kokain byl v dobách první republiky drogou číslo jedna

Podle Lawrence Gibbonse z Národní kriminální agentury vede obchod s kokainem k násilí a ničení ve Velké Británii i v zahraničí. Nic jako „fair trade“ kokain prostě neexistuje. Podobně vidí problematiku i kolumbijská humanitární pracovnice Bibiana Villota. „Obchod s kokainem produkuje krveprolití, destabilizaci komunit a děsivý cyklus násilí. Pokud vzroste poptávka, bude stoupat i výroba a cyklus ničení bude pokračovat. To, čemu se říká „fair trade“ kokain, přinese jen další chamtivost a další krveprolití.“

Podle odborníků Kolumbii každoročně opouští kolem 1 500 tun kokainu, přičemž zhruba polovina se následně přepravuje do Evropy. Jen ve Velké Británii vyprodukuje kokainový průmysl ročně zhruba 2,5 miliardy liber (přibližně 70 miliard korun).

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907