V Británii testují autonomní kabiny pro hromadnou dopravu CAPRI

22.01.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Autonomní kabina projektu CAPRI.</p>

Autonomní kabina projektu CAPRI.


Reklama

V hromadné dopravě se zřejmě budou stále častěji prosazovat autonomní vozidla a letouny. V anglickém Bristolu právě zahájili testy autonomních kabin projektu CAPRI, které by měly sloužit ve veřejné hromadné dopravě. Jde o první test, v němž budou kabiny vozit lidi, aniž by s nimi jezdil lidský dozor.

Konsorcium CAPRI zahrnuje celkem 17 akademických institucí a firem, včetně univerzit University of the West of England a Bristol University nebo letiště Heathrow Airport. Na projekt CAPRI dostali 35 milionů liber (přes 1 miliardu Kč) od britského vládního centra pro rozvoj autonomní dopravy Centre for Connected and Autonomous Vehicles.

TIP: V Singapuru jezdí autonomní elektrický autobus od Volva

Autonomní kabiny CAPRI při jízdě využívají senzory, radar a strojové vidění k navigaci. Často se ocitají v komplikovaném prostředí, které je plné chodců, dětských kočárků i bicyklů. Významnou součástí tohoto testu je sledování reakcí veřejnosti na autonomní veřejnou dopravu. To je pro budoucnost autonomní dopravy velice důležité. Kabiny CAPRI by časem měly vozit pasažéry, kteří si je zastaví pomocí aplikace, v řadě měst Velké Británie. 

  • Zdroj textu:

    SkyNews

  • Zdroj fotografií: CapriMobility.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Státy většinou neposkytují příliš informací o zvláštních jednotkách

Válka

Praha v 19. století. V roce 1869 už měla 158 tisíc obyvatel, tedy asi dvakrát více než Brno.

Historie
Věda

Sonda Al Amal je 2,37 metru široká, na délku měří 2,9 metru a váží zhruba 1 500 kilogramů. Její základ tvoří trojice vědeckých přístrojů: multispektrální kameroa EXI (Emirates eXploration Imager), infračervený spektrograf EMIRS (Emirates Mars Infrared Spectrometer) a ultrafialový spektrograf EMUS (Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer).

Vesmír

Enzymatická výbava trávicí soustavy zavíječe voskového (Galleria mellonella) umožňuje jeho housenkám trávení včelího vosku – po chemické stránce komplikované a těžko odbouratelné struktury.

Zajímavosti

Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907