V Británii testují autonomní kabiny pro hromadnou dopravu CAPRI

22.01.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Autonomní kabina projektu CAPRI.</p>

Autonomní kabina projektu CAPRI.


Reklama

V hromadné dopravě se zřejmě budou stále častěji prosazovat autonomní vozidla a letouny. V anglickém Bristolu právě zahájili testy autonomních kabin projektu CAPRI, které by měly sloužit ve veřejné hromadné dopravě. Jde o první test, v němž budou kabiny vozit lidi, aniž by s nimi jezdil lidský dozor.

Konsorcium CAPRI zahrnuje celkem 17 akademických institucí a firem, včetně univerzit University of the West of England a Bristol University nebo letiště Heathrow Airport. Na projekt CAPRI dostali 35 milionů liber (přes 1 miliardu Kč) od britského vládního centra pro rozvoj autonomní dopravy Centre for Connected and Autonomous Vehicles.

TIP: V Singapuru jezdí autonomní elektrický autobus od Volva

Autonomní kabiny CAPRI při jízdě využívají senzory, radar a strojové vidění k navigaci. Často se ocitají v komplikovaném prostředí, které je plné chodců, dětských kočárků i bicyklů. Významnou součástí tohoto testu je sledování reakcí veřejnosti na autonomní veřejnou dopravu. To je pro budoucnost autonomní dopravy velice důležité. Kabiny CAPRI by časem měly vozit pasažéry, kteří si je zastaví pomocí aplikace, v řadě měst Velké Británie. 

  • Zdroj textu:

    SkyNews

  • Zdroj fotografií: CapriMobility.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kvůli nádoru nemohou tasmánští čerti žrát, a brzy tak hynou hlady. Vědci ale nedávno zjistili, že u některých ďáblů již tělo na rakovinu reaguje tvorbou protilátek.

Zajímavosti
Věda

Podle dat sondy InSight se Mars se třese více než Měsíc a o něco méně než Země.

Vesmír

Takarkori, jihozápadní Libye

Věda

Řada vojáků odmítla bojovat za císaře pána a místo nejisté budoucnosti na frontě raději dezertovala.

Historie

Hnízda hýlů mexických (Haemorhous mexicanus) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907