V čem se Titan podobá Zemi?

04.06.2016 - František Martinek


Reklama

Titan, největší měsíc Saturnu a druhý největší měsíc Sluneční soustavy, má hustou atmosféru. Díky tomu se v mnohém podobá naší planetě. Na detailních fotografiích Titanu lze dobře rozeznat světlé oblasti protkané tmavými klikatými čarami, jež připomínají krátké rozvětvené „odvodňovací“ kanály směřující k pobřežní linii. Jedná se o pevný povrch pokrytý ledem, po kterém tečou proudy kapalného metanu, jež končí v tmavé oblasti představující moře. „Vidíme zde říční systém vytvářející typickou deltu před ústím do moře. Vznikají tak pobřežní ostrůvky a mělčiny, podobně jako na Zemi,“ prohlásil Martin Tomasko z University of Arizona.

O přítomnosti kapalných uhlovodíků na Titanu spekulovali vědci již dávno. Hlavní složky tamní atmosféry totiž tvoří dusík, metan a etan. Plynný metan přechází do kapalné fáze při teplotách nižších než −170 °C, na povrchu měsíce se pak vypařuje, načež se formuje oblačnost, z níž vypadávají srážky v podobě kapek zkondenzovaného metanu. Po dopadu na povrch stéká metan po svažujícím se terénu a vytváří říční koryta, jimiž se dostává do níže položených míst. Tam pak vznikají jezera a moře a dochází k erozi okolního povrchu. Obdobnou činnost probíhající na Zemi označujeme jako „koloběh vody v přírodě“ – jen na Titanu cirkuluje místo vody právě metan.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 10/2015

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Berínská zeď měřila 165 km (45 km na hranici Východního Berlína, 120 km čítala hranice mezi Západním Berlínem a Braniborskem).

Zajímavosti
Historie

V polské vesnici Osłonki odkryli společnost s bohatými i chudými ze samotného počátku neolitu.

Věda

Shermany ve velkém využíval také Izrael.

Válka

O stavbě mešity rozhodl sám král Hassan II. V roce 1980 prohlásil, že chce dát Casablance velkou a krásnou budovu, na kterou bude město hrdé do konce časů.

Zajímavosti

Islandský ledovcový vulkán Grímsvötn sbírá síly k dalšímu výbuchu. Čeká se do měsíce až do roka.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907