V dávné Číně vařili rituální pivo z rýže již před 9 tisíci lety

03.09.2021 - Stanislav Mihulka

Prastaré nádoby z velké mohyly v jihočínském Čchiao-tchou obsahovaly stopy archaického piva z rýže a dalších místních plodin

<p>Keramika z čínského Čchiao-tchou, ve které nalezli stopy raného rýžového piva.</p>

Keramika z čínského Čchiao-tchou, ve které nalezli stopy raného rýžového piva.


Reklama

Čchiao-tchou (Qiaotou) v jižní Číně se dost možná stane poutním místem pivařů. Archeologové zde objevili dávné keramické nádoby, ve kterých nalezli stopy po raném pivu. Oblíbený nápoj se zde vařil z rýže před 9 tisíci lety. Jde o jeden z nejstarších nálezů, který dokládá konzumaci alkoholu. V tomto případě bylo pití piva zřejmě součástí pohřebních rituálů. Tyto rituály se podle odborníků zřejmě podílely na vývoji pokročilých společností pěstitelů rýže, které se objevily v Číně asi o 4 tisíce let později.

Nádoby byly objeveny v ploché, přibližně tři metry vysoké a 80 × 30 metrů velké mohyle. Ta byla navíc obehnána širokým příkopem a v okolí nebyly objeveny žádné obytné stavby. V mohyle byly uloženy dvě lidské kostry a větší počet různě velkých kusů keramiky, včetně kompletních nádob. Keramika je zdobená bílou barvou a abstraktními vzory, což z ní dělá jednu z nejstarších malbou zdobených keramik, jakou doposud známe.

TIP: Opít se! Ale čím? Poznejte 5+1 alkoholických nápojů dávné minulosti

Badatelé prozkoumali mikrobotanické, a také mikrobiální pozůstatky v nádobách. Z těchto nálezů vyplynulo, že nádoby z mohyly ve Čchiao-tchou obsahovaly pivo. Kromě rýže používali tehdejší lidé k jeho přípravě i slzovku obecnou – teplomilnou obilninu, které se přezdívá Jobovy slzy a blíže neurčené hlízy. Podle expertů se takové rané pivo podstatně lišilo od typických dnešních piv. Bylo jen lehce fermentované, sladké a pravděpodobně i zakalené.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907