V dávné Číně vařili rituální pivo z rýže již před 9 tisíci lety

03.09.2021 - Stanislav Mihulka

Prastaré nádoby z velké mohyly v jihočínském Čchiao-tchou obsahovaly stopy archaického piva z rýže a dalších místních plodin

<p>Keramika z čínského Čchiao-tchou, ve které nalezli stopy raného rýžového piva.</p>

Keramika z čínského Čchiao-tchou, ve které nalezli stopy raného rýžového piva.


Reklama

Čchiao-tchou (Qiaotou) v jižní Číně se dost možná stane poutním místem pivařů. Archeologové zde objevili dávné keramické nádoby, ve kterých nalezli stopy po raném pivu. Oblíbený nápoj se zde vařil z rýže před 9 tisíci lety. Jde o jeden z nejstarších nálezů, který dokládá konzumaci alkoholu. V tomto případě bylo pití piva zřejmě součástí pohřebních rituálů. Tyto rituály se podle odborníků zřejmě podílely na vývoji pokročilých společností pěstitelů rýže, které se objevily v Číně asi o 4 tisíce let později.

Nádoby byly objeveny v ploché, přibližně tři metry vysoké a 80 × 30 metrů velké mohyle. Ta byla navíc obehnána širokým příkopem a v okolí nebyly objeveny žádné obytné stavby. V mohyle byly uloženy dvě lidské kostry a větší počet různě velkých kusů keramiky, včetně kompletních nádob. Keramika je zdobená bílou barvou a abstraktními vzory, což z ní dělá jednu z nejstarších malbou zdobených keramik, jakou doposud známe.

TIP: Opít se! Ale čím? Poznejte 5+1 alkoholických nápojů dávné minulosti

Badatelé prozkoumali mikrobotanické, a také mikrobiální pozůstatky v nádobách. Z těchto nálezů vyplynulo, že nádoby z mohyly ve Čchiao-tchou obsahovaly pivo. Kromě rýže používali tehdejší lidé k jeho přípravě i slzovku obecnou – teplomilnou obilninu, které se přezdívá Jobovy slzy a blíže neurčené hlízy. Podle expertů se takové rané pivo podstatně lišilo od typických dnešních piv. Bylo jen lehce fermentované, sladké a pravděpodobně i zakalené.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907