V dávném vraku portugalských mořeplavců se podařilo nalézt vzácný navigační nástroj

28.10.2017 - Stanislav Mihulka

Na palubě lodi Esmeralda, která se na počátku 16. století potopila u Ománu, se nacházel jeden z nejstarších navigačních nástrojů lidské historie

Astroláb - Starý navigační nástroj z portugalské lodi
Astroláb - Starý navigační nástroj z portugalské lodi

Reklama

V roce 1503 se u pobřeží Ománu potopila portugalská loď Esmeralda, která byla součástí flotily slavného mořeplavce a objevitele Vasco da Gamy. Do dnešní doby z původní lodi mnoho nezbylo.

Přesto byl vrak v roce 2013 objeven, jako vůbec nejstarší loď z napínavého Věku zámořských objevů. Od té doby ho zkoumají odborníci, kteří v něm hledají artefakty staré pět století.

TIP: Vědci objevili lidské pozůstatky ve slavném vraku z Antikythéry

Nedávno ve vraku objevili velice vzácný navigační nástroj, zřejmě zatím nejstarší dochovaný astroláb používaný pro navigaci na moři. 17,5 cm velký astroláb tvaru disku ze slitiny mědi je sice poškozený, stále je na něm ale zřetelný erb Portugalska a osobní znak tehdejšího portugalského krále Dona Manuela I.

 

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Blue Water RecoveriesDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907