V dávném vraku portugalských mořeplavců se podařilo nalézt vzácný navigační nástroj

28.10.2017 - Stanislav Mihulka

Na palubě lodi Esmeralda, která se na počátku 16. století potopila u Ománu, se nacházel jeden z nejstarších navigačních nástrojů lidské historie

Astroláb - Starý navigační nástroj z portugalské lodi
Astroláb - Starý navigační nástroj z portugalské lodi

Reklama

V roce 1503 se u pobřeží Ománu potopila portugalská loď Esmeralda, která byla součástí flotily slavného mořeplavce a objevitele Vasco da Gamy. Do dnešní doby z původní lodi mnoho nezbylo.

Přesto byl vrak v roce 2013 objeven, jako vůbec nejstarší loď z napínavého Věku zámořských objevů. Od té doby ho zkoumají odborníci, kteří v něm hledají artefakty staré pět století.

TIP: Vědci objevili lidské pozůstatky ve slavném vraku z Antikythéry

Nedávno ve vraku objevili velice vzácný navigační nástroj, zřejmě zatím nejstarší dochovaný astroláb používaný pro navigaci na moři. 17,5 cm velký astroláb tvaru disku ze slitiny mědi je sice poškozený, stále je na něm ale zřetelný erb Portugalska a osobní znak tehdejšího portugalského krále Dona Manuela I.

 

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Blue Water RecoveriesDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907