V dávných australských pralesích řádil malý, ale smrtící vakolev Lekaneleo

04.03.2020 - Stanislav Mihulka

Nově popsaný dravý vačnatec velikosti kočky měl zuby ostré jako břitvy

<p>Třetihorní minivakolev Lekaneleo v akci</p>

Třetihorní minivakolev Lekaneleo v akci


Reklama

Dlouhé miliony let předtím, než se v Austrálii objevili lidé, vládl ve starobylých třetihorních pralesích maličký vačnatý lev. Jeho pozůstatky byly objeveny vlastně již na sklonku osmdesátých let na lokalitě Riversleigh World Heritage Area ve státu Queensland. Jak to ale v podobných případech bývá poměrně časté, odborníci se nejprve domnívali, že jde o jeden z exemplářů jiného druhu vačnatého lva.

Australští paleontologové se ale na tuto fosilii podívali znovu a důkladněji. A vyplatilo se jim to. Zjistili, že jde o nový rod a druh dravého vačnatce, malého vačnatého lva, který dostal jméno Lekaneleo roskellyae. Jeho fosilie pocházejí z vrstev o stáří asi 24 milionů let, tedy ze sklonku období oligocénu ve starších třetihorách.

TIP: Drobný vakolev Microleo attenboroughi děsil obyvatele korun stromů

Dnes již vyhynulí vakolvi nejsou ve skutečnosti lvům nijak blíže příbuzní. Jsou to vačnatci a lvi jsou šelmy. Dravý styl života ale vedl k tomu, že vakolvi jsou v některých ohledech lvům poněkud podobní. V Austrálii žila během historie celá řada vačnatých lvů. Lekaneleo nebyl větší než kočka, měl ale k dispozici nesmírně ostré zuby. Podle všeho to byl nebezpečný predátor, postrach všech malých živočichů, na které lekaneleo narazil.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Peter SchoutenDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907