V Egyptě objevili usmívající se sfingu. Zřejmě představuje císaře Claudia

11.03.2023 - Stanislav Mihulka

Archeologové objevili v egyptském chrámovém komplexu bohyně Hathor usmívající se sfingu. Podle odborníků by mohlo jít o poctu římskému císaři Claudiovi

<p>Usmívající se sfinga z chrámového komplexu bohyně Hathor by mohla představovat poctu římskému císaři Claudiovi.<em> (foto: EPA/Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities, CC0)</em></p>

Usmívající se sfinga z chrámového komplexu bohyně Hathor by mohla představovat poctu římskému císaři Claudiovi. (foto: EPA/Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities, CC0)


Reklama

Asi 500 kilometrů jižně od Káhiry se nachází Dendera, jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v Egyptě. Původně to bylo významné město Iunet nebo Tareret, a také velkolepé centrum kultu bohyně Hathor, která byla zosobněním Mléčné dráhy a představovala mléko, jenž se rozlilo z vemena božské krávy.

Během vykopávek v chrámovém komplexu bohyně Hathor byla objevena sfinga s nápadným úsměvem a dolíčky ve tváři. Sfinga je vytesaná z vápence a byla nalezena společně s kamennou deskou, na níž jsou vyryté démotické a hieroglyfické nápisy, které doposud nebyly rozluštěny.

Císařova sfinga

Odborníci se domnívají, že by sfinga mohla představovat stylizovanou podobu římského císaře Claudia. Egyptologové v současné době pracují na překladu objevených nápisů a doufají, že jim pomohou odhalit identitu osoby, kterou sfinga zobrazuje. Nově nalezená sfinga je sice mnohem menší než její slavná jmenovkyně, která stráží pyramidy v Gíze, ale vědci doufají, že i výzkum malé sfingy může přinést řadu zajímavých informací.

Claudius, čili Tiberius Claudius Caesar Augustus Germanicus vládl v letech 41 až 54 našeho letopočtu jako čtvrtý římský císař. V dětství trpěl fyzickými vadami a žil v ústraní, což mu zachránilo život v době brutálních čistek, v nichž se tehdejší císař a Claudiův synovec Caligula zbavoval svých příbuzných a politických rivalů.

TIP: Hrob v staroegyptském Achetatonu ukrýval zlatý prsten boha zábavy

Po nástupu na trůn se Claudius stal jedním z nejschopnějších římských císařů a vojenských velitelů Říma. V roce 43 zahájil invazi do Británie a za jeho vlády Řím rozšiřoval svůj vliv i na Střední východ a do severní Afriky. Vzhledem k tomu je možné očekávat, že v Egyptě té doby existovaly sochy oslavující Claudiovu vládu. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907