V Evropě je kvůli pandemii nového koronaviru lepší ovzduší

28.03.2020 - Martin Reichman

<p>Úrovně oxidu dusičitého v atmosféře - vlevo snímky z března 2019, vlevo snímky z letošního roku.</p>

Úrovně oxidu dusičitého v atmosféře - vlevo snímky z března 2019, vlevo snímky z letošního roku.


Reklama

Omezení dopravy a průmyslové výroby v důsledku pandemie koronaviru SARS-CoV-2, přineslo citelné zlepšení ovzduší v Evropě a v Číně. Potvrzují to data shromážděná evropským satelitem Sentinel-5P, který stav znečištění monitoruje od roku 2017.

TIP: Země pod dohledem družic: Co prozrazují vědecké satelity o stavu klimatu?

Významný pokles koncentrací oxidu dusičitého vědci zaznamenali v Číně, v severní Itálii, Madridu a Paříži. Snížení koncentrace oxidů dusíku je ale patrné i v dalších částech Evropy. I přes nepříznivé okolnosti jde o dobrou zprávu – oxidy dusíku způsobují kyselý déšť a zejména ve velkých městech a průmyslových aglomeracích jsou zodpovědné za dýchací problémy. Poškozují i ekosystémy citlivé na nadbytek živin, například horské louky a lesy.

Vševidoucí oko

Sentinel-5P je součástí pozorovací flotily satelitů, které v rámci programu Copernicus spravuje Evropská kosmická agentura. Satelit je dílem společnosti Airbus do provozu byl uveden v říjnu 2017. Nejde o nijak komplikovaný přístroj – nese pouze jediný nástroj – Tropomi, což je speciální spektrometr, který sleduje od Země odražené sluneční světlo a analyzuje jeho barevné délky. Tímto způsobem je schopen detekovat přítomnost stopových částic plynů v atmosféře – zejména pak oxidu dusičitého, ozonu, formaldehydu, oxidu siřičitého, metanu, oxidu uhelnatého a nejrůznějších aerosolů.

  • Zdroj textu:

    ESA

  • Zdroj fotografií: ESA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lidé labutě v zimě rádi krmí, často ale bohužel volí zcela nevhodnou potravu.

Příroda

Mozky lidí, kteří spolu souhlasí, jsou pěkně synchronizované. Zato během hádky jsou mozky navzájem rozladěné.

Věda

Vizualizace galaxie ID2299, která vznikla kosmickou kolizí a značná část jejího plynu byla následkem srážky vyvržena v podobě „slapového ohonu“.

Vesmír

Cookovy lodě Resolution a Discovery na Tahiti během jeho třetí, poslední plavby k Austrálii.

Historie

Poklad v Újlengyelu

Věda

Nebezpečné popelnice

popelářúmrtí na 100 tisíc: 44,3

Naivní dětský sen se s přihlédnutím ke všem stránkám „popelařiny“ mění v noční můru. Míru smrtelnosti zvyšuje především fakt, že popeláři tráví celý den v provozu, kde je ohrožují dopravní nehody. Navíc je sbírání odpadu fyzicky namáhavé a především v zimě či v létě může skončit omrzlinami, respektive kolapsem organismu. Nemalá část popelářů se navíc zraní při manipulaci s nebezpečným odpadem v podobě střepů nebo třeba injekčních jehel.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907