Reklama


V indické škole se všichni studenti učí psát pravou i levou rukou současně

07.11.2017 - Martin Reichman

Venkovská škola v indické Madhjapradéši je dějištěm zajímavého experimentu – všech 300 studentů se zde učí psát pravou i levou rukou současně

Ambidextrie, nebo ambilateralita jak se obourukost označuje, se vyskytuje u pouhého 1 % celosvětové populace.
Ambidextrie, nebo ambilateralita jak se obourukost označuje, se vyskytuje u pouhého 1 % celosvětové populace.

Reklama

Přestože přesná čísla chybějí, odhaduje se, že praváků je v celosvětové populaci zhruba 90 %, leváků necelých 10 % a pouhé 1 % lidí má obě ruce stejně zručné. Zakladatel venkovské školy v indické Madhjapradéši je přesvědčený o výhodnosti obourukosti natolik, že se rozhodl naučit všechny své studenty psát oběma rukama.

Kolik rukou máš…

Inspirací k tomuto neobvyklému kroku byla podle zakladatele školy tradovaná obourukost uznávaného prvního indického prezidenta a spolutvůrce indické ústavy Rádžéndra Prasáda.

Každá hodina výuky zahrnuje i 15minutovou část, během které se studenti věnují psaní pravou i levou rukou. Nejde ale jen o psaní jako takové. Podle úrovně, jaké studenti postupně dosahují, se mění i náročnost. Postupně si tak osvojují rychlost a přesnost psaní, na vyšší úrovni jsou pak schopni psát dva dokumenty najednou, a to dokonce i v různých jazycích. Podle představitelů školy jde o velmi efektivní výuku více cizích jazyků.

TIP: Pronásledovaní albíni, zrzci, leváci i plešatí: Kde se berou smrtící pověry?

Přestože se schopnost psát dva dokumenty současně, a navíc v různých jazycích jeví jako obdivuhodná, vědci před podobným způsobem tréninku nepřímo varují. Dříve zveřejněná studie amerických vědců například ukázala, že obourucí lidé prokazatelně dosahují horších výsledků v matematice, práci s pamětí a v oblastech kde je třeba logického uvažování. Studie ze severního Finska zase naznačuje, že u obourukých dětí je vyšší riziko vzniku duševních poruch, včetně ADHD, koktavosti a výsledků ve škole.

Pro přesnost ovšem dodejme, že obě zmíněné studie pracovaly s lidmi s vrozenou obourukostí. Výsledky naučené obourukosti tak mohou být zcela odlišné.

  • Zdroj textu: dailymail.co.uk
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ke svatyni v srdci města se sbíhají všechny ulice. Když se k ní místní přiblíží, pokaždé se krátce pomodlí.

Cestování

Povrch Měsíce je doslova posetý krátery. Umělá inteligence nyní odhalila tisíce doposud neznámých kráterů.

Vesmír

Jak Žižka skutečně zemřel? Odborníci z oboru medicíny se dnes převážně přiklánějí k verzi, že příčinou smrti vojevůdce byla otrava krve. Existují ale i spekulace o možné otravě jedem.

Historie

Erupce na islandském lávovém poli Holuhraun v září 2014.

Věda
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907