V indické škole se všichni studenti učí psát pravou i levou rukou současně

07.11.2017 - Martin Reichman

Venkovská škola v indické Madhjapradéši je dějištěm zajímavého experimentu – všech 300 studentů se zde učí psát pravou i levou rukou současně

Ambidextrie, nebo ambilateralita jak se obourukost označuje, se vyskytuje u pouhého 1 % celosvětové populace.
Ambidextrie, nebo ambilateralita jak se obourukost označuje, se vyskytuje u pouhého 1 % celosvětové populace.

Reklama

Přestože přesná čísla chybějí, odhaduje se, že praváků je v celosvětové populaci zhruba 90 %, leváků necelých 10 % a pouhé 1 % lidí má obě ruce stejně zručné. Zakladatel venkovské školy v indické Madhjapradéši je přesvědčený o výhodnosti obourukosti natolik, že se rozhodl naučit všechny své studenty psát oběma rukama.

Kolik rukou máš…

Inspirací k tomuto neobvyklému kroku byla podle zakladatele školy tradovaná obourukost uznávaného prvního indického prezidenta a spolutvůrce indické ústavy Rádžéndra Prasáda.

Každá hodina výuky zahrnuje i 15minutovou část, během které se studenti věnují psaní pravou i levou rukou. Nejde ale jen o psaní jako takové. Podle úrovně, jaké studenti postupně dosahují, se mění i náročnost. Postupně si tak osvojují rychlost a přesnost psaní, na vyšší úrovni jsou pak schopni psát dva dokumenty najednou, a to dokonce i v různých jazycích. Podle představitelů školy jde o velmi efektivní výuku více cizích jazyků.

TIP: Pronásledovaní albíni, zrzci, leváci i plešatí: Kde se berou smrtící pověry?

Přestože se schopnost psát dva dokumenty současně, a navíc v různých jazycích jeví jako obdivuhodná, vědci před podobným způsobem tréninku nepřímo varují. Dříve zveřejněná studie amerických vědců například ukázala, že obourucí lidé prokazatelně dosahují horších výsledků v matematice, práci s pamětí a v oblastech kde je třeba logického uvažování. Studie ze severního Finska zase naznačuje, že u obourukých dětí je vyšší riziko vzniku duševních poruch, včetně ADHD, koktavosti a výsledků ve škole.

Pro přesnost ovšem dodejme, že obě zmíněné studie pracovaly s lidmi s vrozenou obourukostí. Výsledky naučené obourukosti tak mohou být zcela odlišné.

Reklama

  • Zdroj textu:

    dailymail.co.uk

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907