V Indii bojují s globálním oteplováním stavbou umělých ledovců

24.07.2017 - Stanislav Mihulka

Vodu z tajících himálajských ledovců by mohla nahradit voda z miniaturních ledovců vytvořených uměle

Ledový sloup -<p>Umělé ledovce pomáhají obyvatelům indického Ladaku </p>
Ledový sloup -

Umělé ledovce pomáhají obyvatelům indického Ladaku 


Reklama

Indický inženýr se rozhodl postavit síle přírody - s pomocí pár trubek se snaží vytvářet miniaturní umělé ledovce. Zní to trochu bláznivě, ale Sonam Wangchuk se svým projektem Ice Stupa (česky „Ledový sloup“) získal prestižní cenu Rolex Award for Enterprise za loňský rok.

Wangchuk pomáhá farmářům v horské oblasti Ladak na severu Indie. Místní lidé zde do značné míry závisejí na jarním tání vody zamrzlé do ledovců, které se ale kvůli globálnímu oteplování zmenšují a ustupují.

TIP: Záchrana ledovce: Ve Švýcarsku plánují obnovit ledovec umělým sněhem

Inženýr proto staví důmyslné systémy trubek, které bez pomocí elektřiny či pump přivádějí vodu z horských bystřin, a za nízkých teplot z této vody vytvářejí ledové sloupy. Ty pak fungují jako miniaturní ledovce, které v teplém období pozvolna roztávají a zásobují obyvatele dále po proudu nezbytnou vodou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: The Ice Stupa Project/Sonam Wangchuk

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907