V Indonésii začali prodávat plody nejsmrdutějšího ovoce světa – durianu. Jeden kus vyjde v přepočtu na bezmála 22 tisíc korun
Plody durianu dorůstají hmotnosti až tří kilogramů a pokrývají je pyramidovité ostny. Proslavila je nejen jejich vynikající chuť, ale také šílený zápach, jenž mnohým přijde jako příjemně sladký, jiní jej však přirovnávají ke shnilé cibuli či rovnou k žumpě. V Asii je dokonce zakázáno převážet plody tohoto zdravého ovoce v hromadné dopravě a nesmí se objevit ani v hotelu. I přes řadu negativ má však durian statut delikatesy a superovoce – a na jeho popularitu vsadil také 32letý student z jávského města Yogyakarta, který vyšlechtil odrůdu J-Queen.
TIP: Univerzita v Melbourne musela být evakuována kvůli kousku ovoce
Údajně se jedná o hybrid, který nese plody jen jednou za tři roky. Na stromě se navíc v nejlepším případě urodí jen 20 kusů ovoce, takže jejich cena stoupá ke 22 tisícům korun. Zpráva o prodeji J-Queen se rychle rozšířila internetem a do obchodu s duriany se za tímto „lahodným“ unikátem vydávají lidé z celého okolí – plody si však nekupují, pouze se s nimi fotí.
ZajímavostiAfgánská kvalita
Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.
V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)