V Japonsku byla znovuobjevena vzácná hvězdnatka považovaná za vyhynulou

04.03.2023 - Stanislav Mihulka

Zvláštní rostlina hvězdnatka Thismia kobensis, přezdívaná Vílí lucerna, nebyla spatřena od roku 1992. Japonští botanici ale nedávno narazili na její novou populaci…

<p>Nově nalezená hvězdnatka <em><strong>Thismia kobensis</strong></em>. <em>(foto: Kenji Suetsugu, CC BY-SA 4.0)</em></p>

Nově nalezená hvězdnatka Thismia kobensis. (foto: Kenji Suetsugu, CC BY-SA 4.0)


Reklama

Jednoděložné rostliny hvězdnatky (Thismia) z čeledi olachanovitých (Burmanniaceae) připomínají spíše plastové hračky nebo ozdoby, než zástupce flóry. Anglicky se jím říká fairy lanterns, což lze přeložit jako „vílí lucerny“. Hvězdnatky jsou z části podzemní mykoheterotrofní rostliny tropů a subtropů, které se více či méně paraziticky vyživují na myceliu hub v půdě. Jde o zvláštní případ mykorhizy (soužití rostliny s houbou), která je v tomto případě mnohem výhodnější pro rostlinu než pro houbu. Tento životní styl vyznávají i další rostliny z čeledi olachanovitých, rovněž některé orchideje nebo třeba některé rostliny z čeledi vřesovcovitých. Mykohetetrofní rostliny najdeme i v české přírodě, jedním ze zástupců mykohetetrofních rostlin je například orchidej hlístník hnízdák (Neottia nidus-avis).

Znovubjevení hvězdnatky

V roce 1992 byla u japonského města Kobe objevena do té doby neznámá hvězdnatka, která dostala jméno Thismia kobensis. Rostla v malé populaci na jediném místě, které bylo vzápětí zničeno výstavbou průmyslového komplexu. Od té doby byla tato hvězdnatka považována za vyhynulou.

Zhruba po třech desetiletích ale došlo k nečekanému zvratu. Kenji Suetsugu z Univerzity Kobe a jeho spolupracovníci náhodou narazili na novou populaci hvězdnatky Thismia kobensis, která roste v lese u města Sanda, přibližně 30 kilometrů od místa původního výskytu. Jde opět o malou populaci, která je tím pádem kriticky ohrožená. Svůj objev vědci oznámili na stránkách odborného časopisu Phytotaxa.

TIP: Obří ostrovní strašilky, považované za vyhynulé, stále žijí

Znovuobjevená Thismia kobensis je nejseverněji rostoucí známou hvězdnatkou v Asii. Je blízce příbuzná hvězdnatce Thismia americana ze Spojených států, jejíž osud je podobný, jen doposud bez šťastného konce. Americká hvězdnatka byla objevena u Chicaga v roce 1912 a od roku 1916 ji už nikdo neviděl. Vzhledem ke skrytému způsobu života je ale docela dobře možné, že i ona někde v Severní Americe nespatřena přežívá.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907