V jižním Egyptě se po prudkých bouřích vyrojila záplava nebezpečných štírů

18.11.2021 - Stanislav Mihulka

Jižní část Egypta postihla „biblická“ pohroma. Zemí se prohnala nezvykle silná bouře, která vyhnala z děr záplavu nebezpečných škorpionů. Nejméně 500 lidí skončilo kvůli následkům bodnutí v nemocnici.


Reklama

V jihoegyptském guvernorátu Asuán několik dní intenzivně pršelo a padaly kroupy. Nezvykle silné bouřky vyhnaly z děr a úkrytů místní obyvatele pustiny, mezi nimiž bylo opravdu velké množství štírů, zřejmě různých druhů. Vypuzení štíři hledali úkryt v lidských sídlech, kde se pochopitelně střetli s lidmi.

Výsledkem bylo více než 500 lidí se závažným bodnutím štírem, které si v řadě případů vyžádalo hospitalizaci. Tři z těchto lidí zemřeli. Úřady v guvernorátu Asuán rozeslaly přes tři tisíce dávek protijedu, místním nemocnicím a dalším zdravotnickým zařízením. Bodnutí štírem není nic příjemného, i když ho člověk přežije. Obvykle ho provází prudká bolest, pocení, zvracení, průjmy, horečky či svalové křeče.

V Egyptě žije asi 31 druhů štírů. Jsou mezi nimi i prudce jedovatí a nebezpeční štíři rodu Androctonus, a také obávaný štír s výmluvným jménem štír nejjedovatější (Leiurus quinquestriatus). Právě tito štíři by mohli být zodpovědní za přinejmenším část napadení v Asuánu.

TIP: Léčba štírem: Látka ze štířího jedu pomáhá léčit revmatickou artritidu

Na první pohled to vypadá, jako by Asuán zasáhla jedna z biblických ran. Jak ale uvedl Mahmoud Shaheen, ředitel egyptského meteorologického centra Center for Weather Analysis and Forecasts, vysvětlení zmíněné události je nejspíš velmi moderní. Na extrémním počasí v Asuánu se zkrátka podílely klimatické změny.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907