V jižním Egyptě se po prudkých bouřích vyrojila záplava nebezpečných štírů

18.11.2021 - Stanislav Mihulka

Jižní část Egypta postihla „biblická“ pohroma. Zemí se prohnala nezvykle silná bouře, která vyhnala z děr záplavu nebezpečných škorpionů. Nejméně 500 lidí skončilo kvůli následkům bodnutí v nemocnici.


Reklama

V jihoegyptském guvernorátu Asuán několik dní intenzivně pršelo a padaly kroupy. Nezvykle silné bouřky vyhnaly z děr a úkrytů místní obyvatele pustiny, mezi nimiž bylo opravdu velké množství štírů, zřejmě různých druhů. Vypuzení štíři hledali úkryt v lidských sídlech, kde se pochopitelně střetli s lidmi.

Výsledkem bylo více než 500 lidí se závažným bodnutím štírem, které si v řadě případů vyžádalo hospitalizaci. Tři z těchto lidí zemřeli. Úřady v guvernorátu Asuán rozeslaly přes tři tisíce dávek protijedu, místním nemocnicím a dalším zdravotnickým zařízením. Bodnutí štírem není nic příjemného, i když ho člověk přežije. Obvykle ho provází prudká bolest, pocení, zvracení, průjmy, horečky či svalové křeče.

V Egyptě žije asi 31 druhů štírů. Jsou mezi nimi i prudce jedovatí a nebezpeční štíři rodu Androctonus, a také obávaný štír s výmluvným jménem štír nejjedovatější (Leiurus quinquestriatus). Právě tito štíři by mohli být zodpovědní za přinejmenším část napadení v Asuánu.

TIP: Léčba štírem: Látka ze štířího jedu pomáhá léčit revmatickou artritidu

Na první pohled to vypadá, jako by Asuán zasáhla jedna z biblických ran. Jak ale uvedl Mahmoud Shaheen, ředitel egyptského meteorologického centra Center for Weather Analysis and Forecasts, vysvětlení zmíněné události je nejspíš velmi moderní. Na extrémním počasí v Asuánu se zkrátka podílely klimatické změny.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907