V Kolumbii sterilizují hrochy narkobarona Pabla Escobara

26.10.2021 - Stanislav Mihulka

Sterilizační vakcína původně určená jelenům, by mohla vyřešit problém s invazními hrochy kolumbijského narkobarona Escobara

<p>Expert ochrany přírody připravuje sterilizační šipky pro hrochy v Kolumbii</p>

Expert ochrany přírody připravuje sterilizační šipky pro hrochy v Kolumbii


Reklama

Když v roce 1993 kolumbijská policie zastřelila narkobarona Pabla Escobara, z jeho panství Hacienda Nápoles uprchli čtyři afričtí hroši. Ukázalo se, že jim jihoamerická příroda svědčí. Dnes jich tam je asi 80 a z bývalých mazlíčků se stal vážný environmentální problém. Ukazuje se, že „kokainoví“ hroši jsou zdatným invazním druhem.

Podle kolumbijských úřadů se kokainoví hroši vymykají kontrole. Rychle se přizpůsobují prostředí, až nečekaně dobře se množí, a také je dost nebezpečné je potkat, natož je chytat. Kolumbijští úředníci se rozhodli hrochy nepostřílet. Namísto toho je sterilizují pomocí důmyslné vakcíny GonaCon, kterou v 90tých letech vyvinulo americké výzkumné centrum National Wildlife Research Center ministerstva zemědělství.

Vakcína proti rozmnožování

GonaCon funguje u samců i u samic. Vakcína stimuluje tvorbu protilátek, které likvidují pohlavní hormony gonadotropiny. Tím dochází k poklesu sexuální aktivity a přerušení rozmnožování. Účinek vakcíny by měl vydržet několik let. Vakcína GonaCon se již osvědčila při kontrole populací jelenů a koní v USA i klokanů v Austrálii.

TIP: Narcos proti přírodě: Hroši Pabla Escobara devastují ekosystémy v Kolumbii

Americké ministerstvo zemědělství věnovalo kolumbijské organizaci CORNARE (Regional Autonomous Corporation of the Negro and Nare River Basins) 55 dávek sterilizační vakcíny, které již byly aplikovány hrochům. Během příštích měsíců by měl být „očkován“ zbytek hrochů. Jsou to ale velká zvířata a podle odborníků budou zřejmě muset dostat až tři dávky, aby byl zásah účinný. I tak je ale tento přístup levnější a bezpečnější, než by byl lov kvůli utracení nebo chirurgické kastraci.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907