V Kolumbii sterilizují hrochy narkobarona Pabla Escobara

26.10.2021 - Stanislav Mihulka

Sterilizační vakcína původně určená jelenům, by mohla vyřešit problém s invazními hrochy kolumbijského narkobarona Escobara

<p>Expert ochrany přírody připravuje sterilizační šipky pro hrochy v Kolumbii</p>

Expert ochrany přírody připravuje sterilizační šipky pro hrochy v Kolumbii


Reklama

Když v roce 1993 kolumbijská policie zastřelila narkobarona Pabla Escobara, z jeho panství Hacienda Nápoles uprchli čtyři afričtí hroši. Ukázalo se, že jim jihoamerická příroda svědčí. Dnes jich tam je asi 80 a z bývalých mazlíčků se stal vážný environmentální problém. Ukazuje se, že „kokainoví“ hroši jsou zdatným invazním druhem.

Podle kolumbijských úřadů se kokainoví hroši vymykají kontrole. Rychle se přizpůsobují prostředí, až nečekaně dobře se množí, a také je dost nebezpečné je potkat, natož je chytat. Kolumbijští úředníci se rozhodli hrochy nepostřílet. Namísto toho je sterilizují pomocí důmyslné vakcíny GonaCon, kterou v 90tých letech vyvinulo americké výzkumné centrum National Wildlife Research Center ministerstva zemědělství.

Vakcína proti rozmnožování

GonaCon funguje u samců i u samic. Vakcína stimuluje tvorbu protilátek, které likvidují pohlavní hormony gonadotropiny. Tím dochází k poklesu sexuální aktivity a přerušení rozmnožování. Účinek vakcíny by měl vydržet několik let. Vakcína GonaCon se již osvědčila při kontrole populací jelenů a koní v USA i klokanů v Austrálii.

TIP: Narcos proti přírodě: Hroši Pabla Escobara devastují ekosystémy v Kolumbii

Americké ministerstvo zemědělství věnovalo kolumbijské organizaci CORNARE (Regional Autonomous Corporation of the Negro and Nare River Basins) 55 dávek sterilizační vakcíny, které již byly aplikovány hrochům. Během příštích měsíců by měl být „očkován“ zbytek hrochů. Jsou to ale velká zvířata a podle odborníků budou zřejmě muset dostat až tři dávky, aby byl zásah účinný. I tak je ale tento přístup levnější a bezpečnější, než by byl lov kvůli utracení nebo chirurgické kastraci.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907