V Londýně se chystá velkolepá aukce memorabilií hudebních a filmových hvězd

05.10.2022 - Martin Reichman

Oblečení, které nosil David Bowie, kytara zpěváka skupiny Oasis nebo podepsaná žádost o zbrojní průkaz Elvise Presleyho. Tyto a stovky dalších memorabilií hudebních a filmových hvězd budou pro koupěchtivé fanoušky k mání příští měsíc v Londýně.


Reklama

Pro fanoušky The Beatles, Oasis, Michaela Jacksona, Sex Pistols, Blur, Rihanny, Spice Girls nebo třeba Davida Bowieho se chystá velkolepá příležitost – londýnská společnost Propstore chystá na počátku listopadu velkou aukci memorabilií hudebních hvězd a filmových rekvizit.

Mezi nejžhavější kousky patří „skafandr“, který měl v roce 1980 na sobě David Bowie ve slavném klipu k písni Ashes To Ashes. Očekávaná prodejní cena tohoto sběratelského kousku činí 60 až 80 tisíc liber (v přepočtu 1,6 až 2,2 milionu korun).

Od kytar až po bibli

K mání bude i jedna z největších sbírek memorabilií britské hudební skupiny Oasis, včetně stříbrné kytary Gibson Les Paul Florentine zpěváka Noela Gallaghera. Zájemci o tento skvost si podle Propstore budou muset připravit částku od 300 do 500 tisíc liber (8,2 až 14 milionů korun). V nabídce se ale objeví i o něco dostupnější set tří akustických kytar z klipu k patrně nejznámější písni této poprockové kapely Wonderwall.

Mezi další taháky patří podepsaná žádost o vydání zbrojního průkazu od Elvise Presleyho, boty Mel B ze Spice Girls nebo například kostým Whitney Houston „Královna noci“ z jejího filmu Osobní strážce

TIP: Sběratelské trendy dneška: Tenisky, brčka a herní kartičky za miliony

Vedle hudebních skvostů bude na aukci k mání i řada filmových artefaktů – originální Supermanův kostým, ikonický volejbalový míč „pan Wilson“ z filmu Trosečník nebo třeba bible, ve které měl Andy Dufresne schované geologické kladívko v legendárním filmu Vykoupení z věznice Shawshank. Velkolepá čtyřdenní aukce Entertainment Live Auction se uskuteční od čtvrtka 3. do neděle 6. listopadu 2022 v londýnském sídle společnosti Bafta. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907