V Londýně vzniká první centrum pro psychedelický výzkum na světě

30.04.2019 - Stanislav Mihulka

Psychedelický výzkum se stále rozvíjí. Ve Velké Británii vznikne výzkumné univerzitní centrum s psychedelickou klinikou


Reklama

Psychedelické látky byly ještě donedávna na seznamu úhlavních nepřátel ve „válce proti drogám“. Karta se ale obrátila a vědci s lékaři zjistili, že rozmanité psychedelické látky nám mohou významně pomoct s výzkumem lidské psychiky i s léčbou celé řady závažných psychických poruch a onemocnění.

Tento trend se teď naplno projevil ve Velké Británii, kde budují první centrum pro psychedelický výzkum na světě. „Imperial Centre for Psychedelic Research“ bude otevřeno v kampusu prestižní britské univerzity Imperial College London. Na vybudování této instituce se kromě dalších prostředků již sešlo více než 3 miliony liber (téměř 90 milionů Kč) od soukromých dárců.

TIP: Mikrodávkování LSD by mohlo rozpoutat revoluci v péči o duševní zdraví

Výzkum v centru povede britský odborník Robin Carhart-Harris. Centrum se bude věnovat dvěma stěžejním směrů výzkumu: využití psychedelik v péči o duševní zdraví a léčby psychických poruch, a pak také studiu základů vědomí v lidském mozku. Cílem centra je také vybudování výzkumné kliniky. Tam budou vědci i lékaři získávat nové poznatky a testovat nové typy léčby s pomocí psychedelických látek. Tato klinika by se přitom měla stát prototypem pro podobná zařízení nabízející odbornou psychedelickou léčbu. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907