V Londýně vzniká první centrum pro psychedelický výzkum na světě

30.04.2019 - Stanislav Mihulka

Psychedelický výzkum se stále rozvíjí. Ve Velké Británii vznikne výzkumné univerzitní centrum s psychedelickou klinikou


Reklama

Psychedelické látky byly ještě donedávna na seznamu úhlavních nepřátel ve „válce proti drogám“. Karta se ale obrátila a vědci s lékaři zjistili, že rozmanité psychedelické látky nám mohou významně pomoct s výzkumem lidské psychiky i s léčbou celé řady závažných psychických poruch a onemocnění.

Tento trend se teď naplno projevil ve Velké Británii, kde budují první centrum pro psychedelický výzkum na světě. „Imperial Centre for Psychedelic Research“ bude otevřeno v kampusu prestižní britské univerzity Imperial College London. Na vybudování této instituce se kromě dalších prostředků již sešlo více než 3 miliony liber (téměř 90 milionů Kč) od soukromých dárců.

TIP: Mikrodávkování LSD by mohlo rozpoutat revoluci v péči o duševní zdraví

Výzkum v centru povede britský odborník Robin Carhart-Harris. Centrum se bude věnovat dvěma stěžejním směrů výzkumu: využití psychedelik v péči o duševní zdraví a léčby psychických poruch, a pak také studiu základů vědomí v lidském mozku. Cílem centra je také vybudování výzkumné kliniky. Tam budou vědci i lékaři získávat nové poznatky a testovat nové typy léčby s pomocí psychedelických látek. Tato klinika by se přitom měla stát prototypem pro podobná zařízení nabízející odbornou psychedelickou léčbu. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907