V mayském Tikalu fungoval překvapivě účinný systém filtrace vody

27.10.2020 - Stanislav Mihulka

Dávní Mayové dokázali velmi efektivně filtrovat vodu již před 2 tisíci lety. Jejich technologie se využívá dodnes

<p>Tikal, metropole dávných Mayů.</p>

Tikal, metropole dávných Mayů.


Reklama

Podle dostupných historických záznamů i archeologických dokladů víme, že některé dávné civilizace dokázaly filtrovat používanou vodu, například Egypťané, Řekové nebo Římané. Nedávný výzkum ale ukázal, že vodu filtrovali i Mayové, a že to dělali překvapivě úspěšně.

Kenneth Barnett Tankersley z americké University of Cincinnati a jeho spolupracovníci zjistili během vykopávek v ruinách mayského města Tikal, které dnes zarůstá prales ve středoamerické Guatemale, že staří Mayové používali k filtraci vody dovezený křemen a zeolit. Taková filtrace je velmi účinná, protože tyto minerály dovedou z vody odstraňovat mikroby, těžké kovy i sloučeniny dusíku. Zároveň není nijak extrémně komplikovaná. Voda prostě protéká přes zeolit a hrubý křemenný písek.

TIP: Původně strašidelný nález se ukázal být 2500 let starou parní lázní Mayů

Zeolit a křemen jsou ve filtraci tak efektivní, že se používají dodnes. Mayové je přitom využili před více než 2 tisíci lety a jsou teď nejstaršími známými uživateli filtrace vody na západní polokouli. Zároveň jde o nejstarší známé použití zeolitu k úpravě pitné vody na světě.

Pro město Tikal byla čistá pitná voda nesmírně významná. Tikal byl totiž odkázaný pouze na 10 uměle vybudovaných rezervoárů, jejichž voda byla neustále ohrožena znečištěním, jak mikroby tak i dusíkem a těžkými kovy. Město bylo velmi lidnaté, klima je v této oblasti značně proměnlivé a Mayové rádi používali jako barvu rumělku, která je plná rtuti.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Legendárních Devět křížů, nacházejících se v katastru obce Lesní Hluboké.

Historie

Království Tonga v Oceánii se doslova otřáslo v základech: Erupce podmořského vulkánu totiž rozmetala jeden z jeho ostrovů.

Věda
Zajímavosti

Nepřítomný pohled v očích amerického mariňáka, který prošel vietnamskou válkou.

Válka
Zajímavosti

Jeden z úlomků meteoritu Hypatia.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907