V mayském Tikalu fungoval překvapivě účinný systém filtrace vody

27.10.2020 - Stanislav Mihulka

Dávní Mayové dokázali velmi efektivně filtrovat vodu již před 2 tisíci lety. Jejich technologie se využívá dodnes

<p>Tikal, metropole dávných Mayů.</p>

Tikal, metropole dávných Mayů.


Reklama

Podle dostupných historických záznamů i archeologických dokladů víme, že některé dávné civilizace dokázaly filtrovat používanou vodu, například Egypťané, Řekové nebo Římané. Nedávný výzkum ale ukázal, že vodu filtrovali i Mayové, a že to dělali překvapivě úspěšně.

Kenneth Barnett Tankersley z americké University of Cincinnati a jeho spolupracovníci zjistili během vykopávek v ruinách mayského města Tikal, které dnes zarůstá prales ve středoamerické Guatemale, že staří Mayové používali k filtraci vody dovezený křemen a zeolit. Taková filtrace je velmi účinná, protože tyto minerály dovedou z vody odstraňovat mikroby, těžké kovy i sloučeniny dusíku. Zároveň není nijak extrémně komplikovaná. Voda prostě protéká přes zeolit a hrubý křemenný písek.

TIP: Původně strašidelný nález se ukázal být 2500 let starou parní lázní Mayů

Zeolit a křemen jsou ve filtraci tak efektivní, že se používají dodnes. Mayové je přitom využili před více než 2 tisíci lety a jsou teď nejstaršími známými uživateli filtrace vody na západní polokouli. Zároveň jde o nejstarší známé použití zeolitu k úpravě pitné vody na světě.

Pro město Tikal byla čistá pitná voda nesmírně významná. Tikal byl totiž odkázaný pouze na 10 uměle vybudovaných rezervoárů, jejichž voda byla neustále ohrožena znečištěním, jak mikroby tak i dusíkem a těžkými kovy. Město bylo velmi lidnaté, klima je v této oblasti značně proměnlivé a Mayové rádi používali jako barvu rumělku, která je plná rtuti.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907