Reklama


V Německu se roztáčí nejvyšší větrná turbína na světě

07.11.2017 - Stanislav Mihulka

U německého Stuttgartu vyrostla větrná farma s rekordní turbínou. Její maximální výška je 264,5 metru

Větrný park Gaildorf - Jak se staví vysoké větrné turbíny
Větrný park Gaildorf - Jak se staví vysoké větrné turbíny

Reklama

V německém Gaildorfu poblíž Stuttgartu vyrostla monumentální větrná farma, kterou tvoří čtyři obří turbíny. Mezi nimi je i momentálně nejvyšší větrná turbína světa.

Nový gigant se třemi listy vrtule má věž vysokou 178 metrů a špička listu vrtule je vzdálená od země úctyhodných 264,5 metrů. Všechny čtyři turbíny jsou přitom vybaveny generátory o výkonu 3,4 MW. Větrná farma Gaildorf by se měla připojit k elektrické rozvodné síti již počátkem příštího roku.

TIP: Nové větrné hydroturbíny budou vyrábět elektřinu, i když bude bezvětří

Proč jsou vlastně tyto větrné turbíny tak vysoké? Podle odborníků jejich výška zajistí vysoký výkon v prostředí s méně turbulencemi větru. Tito obři jsou prý obzvláště vhodní pro vnitrozemské oblasti s méně vhodnými větry. Není vyloučeno, že podobné obří větrné farmy uvidíme časem i u nás.

  • Zdroj textu: Max Bögl Group
  • Zdroj fotografií: Max Bögl Wind AG, Holger Hessenthaler

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mrazivá katastrofa  

O konci dinosaurů a jejich současníků po dopadu obří planetky na Zemi máme již mnoho důkazů. Také loni spatřilo světlo světa několik vědeckých prací, jež se zajímavému fenoménu věnují. S využitím zpřesněných počítačových modelů pro množství vyvržené hmoty po nárazu tělesa a následný vývoj klimatu vědci například zjistili, že se průměrná globální teplota snížila o neuvěřitelných 26 °C, a to na 3–16 let. Teplomilní dinosauři a mnozí jejich pozemští souputníci tak jednoduše nemohli přežít. Do atmosféry se také dostalo ohromné množství plynů – podle zatím nejpřesnějších odhadů asi 325 gigatun síry a 425 gigatun oxidu uhličitého – a celkově měla exploze energii výbuchu 300 milionů atomových bomb. Saze a prach pak zatemnily oblohu na celé měsíce či roky.

Zajímavosti

Dnešní trendy odkazují k praktičnosti a minimalismu ve zdobení

Historie
Vesmír

Nově nalezený chameleon z Madagaskaru

Věda

Kopytníky patří mezi nejproslulejší léčiva středověku. Celá rostlina kořeněně voní a její chuť se podobá pepři či zázvoru.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907