V New Yorku byl otevřen plovoucí park za 260 milionů dolarů

25.05.2021 - Martin Reichman

Na řece Hudson u západního okraje Manhattanu byl otevřen nový plovoucí park nazvaný Little Island. Výstavba parku, který stojí na pilířích připomínajících květiny nebo houby, vyšla na 260 milionů dolarů

<p>Little Island je další z řady rekreačních mol, která v New Yorku lemují břehy Hudsonu.</p>

Little Island je další z řady rekreačních mol, která v New Yorku lemují břehy Hudsonu.


Reklama

Květiny, stromy, stánky s občerstvením či amfiteátr stojí na 132 betonových pilířích, které autoři připodobnili ke květináčům; další v nich vidí houby. Sloupy mají různou výšku, krajina parku o rozloze jednoho hektaru je proto zvlněná a vinoucí se stezky a schodiště v něm propojují několik teras. Návštěvníci se na Little Island z Manhattanu dostanou dvěma mosty.

Podle správy parku má design vybízet k prozkoumávání a objevování. „Jsou tu různé výhledy na město, výhledy na vodu, pohledy na lidi i na krajinu. Při pohybu prostorem vstřebáváte různé prvky toho zážitku,“ popsala novinku ředitelka parku Trish Santini. Little Island podle ní od poloviny příštího měsíce nabídne i zábavu včetně hudebních, divadelních a tanečních vystoupení. Místní amfiteátr pojme až 687 diváků.

TIP: Čínská firma plánuje vlastní zelené superměsto budoucnosti

Výraznou stavbu navrhl anglický architekt Thomas Heatherwick, který je i autorem nedaleké rozhledny Vessel v nově vznikající čtvrti Hudson Yards nebo třeba londýnské housenky Rolling Bridge.

Stavba vznikla z popudu mediálního magnáta Barryho Dillera, který ji i z velké části financoval. Kromě 260 milionů dolarů, které výstavba parku stála (v přepočtu zhruba 5,4 miliardy korun) přispěla Dillerova rodinná nadace i dalšími 120 miliony na provoz parku pro příštích 20 let. New York City a stát New York přispěli na výstavbu a provoz dalšími 21 miliony dolarů. Výstavba parku byla oznámena již v roce 2014, bylo proti ní však vzneseno několik žalob. Kritici uváděli, že do plánů nebyla zahrnuta veřejnost a nové molo by mohlo ohrozit místní vodní faunu a flóru.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907