V New Yorku byl otevřen plovoucí park za 260 milionů dolarů

Na řece Hudson u západního okraje Manhattanu byl otevřen nový plovoucí park nazvaný Little Island. Výstavba parku, který stojí na pilířích připomínajících květiny nebo houby, vyšla na 260 milionů dolarů

25.05.2021 - Martin ReichmanKvětiny, stromy, stánky s občerstvením či amfiteátr stojí na 132 betonových pilířích, které autoři připodobnili ke květináčům; další v nich vidí houby. Sloupy mají různou výšku, krajina parku o rozloze jednoho hektaru je proto zvlněná a vinoucí se stezky a schodiště v něm propojují několik teras. Návštěvníci se na Little Island z Manhattanu dostanou dvěma mosty.

Podle správy parku má design vybízet k prozkoumávání a objevování. „Jsou tu různé výhledy na město, výhledy na vodu, pohledy na lidi i na krajinu. Při pohybu prostorem vstřebáváte různé prvky toho zážitku,“ popsala novinku ředitelka parku Trish Santini. Little Island podle ní od poloviny příštího měsíce nabídne i zábavu včetně hudebních, divadelních a tanečních vystoupení. Místní amfiteátr pojme až 687 diváků.

TIP: Čínská firma plánuje vlastní zelené superměsto budoucnosti

Výraznou stavbu navrhl anglický architekt Thomas Heatherwick, který je i autorem nedaleké rozhledny Vessel v nově vznikající čtvrti Hudson Yards nebo třeba londýnské housenky Rolling Bridge.

Stavba vznikla z popudu mediálního magnáta Barryho Dillera, který ji i z velké části financoval. Kromě 260 milionů dolarů, které výstavba parku stála (v přepočtu zhruba 5,4 miliardy korun) přispěla Dillerova rodinná nadace i dalšími 120 miliony na provoz parku pro příštích 20 let. New York City a stát New York přispěli na výstavbu a provoz dalšími 21 miliony dolarů. Výstavba parku byla oznámena již v roce 2014, bylo proti ní však vzneseno několik žalob. Kritici uváděli, že do plánů nebyla zahrnuta veřejnost a nové molo by mohlo ohrozit místní vodní faunu a flóru.


Další články v sekci