V New Yorku byl otevřen plovoucí park za 260 milionů dolarů

25.05.2021 - Martin Reichman

Na řece Hudson u západního okraje Manhattanu byl otevřen nový plovoucí park nazvaný Little Island. Výstavba parku, který stojí na pilířích připomínajících květiny nebo houby, vyšla na 260 milionů dolarů

<p>Little Island je další z řady rekreačních mol, která v New Yorku lemují břehy Hudsonu.</p>

Little Island je další z řady rekreačních mol, která v New Yorku lemují břehy Hudsonu.


Reklama

Květiny, stromy, stánky s občerstvením či amfiteátr stojí na 132 betonových pilířích, které autoři připodobnili ke květináčům; další v nich vidí houby. Sloupy mají různou výšku, krajina parku o rozloze jednoho hektaru je proto zvlněná a vinoucí se stezky a schodiště v něm propojují několik teras. Návštěvníci se na Little Island z Manhattanu dostanou dvěma mosty.

Podle správy parku má design vybízet k prozkoumávání a objevování. „Jsou tu různé výhledy na město, výhledy na vodu, pohledy na lidi i na krajinu. Při pohybu prostorem vstřebáváte různé prvky toho zážitku,“ popsala novinku ředitelka parku Trish Santini. Little Island podle ní od poloviny příštího měsíce nabídne i zábavu včetně hudebních, divadelních a tanečních vystoupení. Místní amfiteátr pojme až 687 diváků.

TIP: Čínská firma plánuje vlastní zelené superměsto budoucnosti

Výraznou stavbu navrhl anglický architekt Thomas Heatherwick, který je i autorem nedaleké rozhledny Vessel v nově vznikající čtvrti Hudson Yards nebo třeba londýnské housenky Rolling Bridge.

Stavba vznikla z popudu mediálního magnáta Barryho Dillera, který ji i z velké části financoval. Kromě 260 milionů dolarů, které výstavba parku stála (v přepočtu zhruba 5,4 miliardy korun) přispěla Dillerova rodinná nadace i dalšími 120 miliony na provoz parku pro příštích 20 let. New York City a stát New York přispěli na výstavbu a provoz dalšími 21 miliony dolarů. Výstavba parku byla oznámena již v roce 2014, bylo proti ní však vzneseno několik žalob. Kritici uváděli, že do plánů nebyla zahrnuta veřejnost a nové molo by mohlo ohrozit místní vodní faunu a flóru.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907