V Norsku odkryli 1200 let starý pohanský chrám zasvěcený Ódinovi a Thórovi

11.10.2020 - Stanislav Mihulka

V osmém století našeho letopočtu Seveřané uctívali svá božstva ve velkých dřevěných chrámech. Jeden takový se podařilo nalézt v Norsku

<p>Rekonstrukce severského chrámu objeveného v Norsku</p>

Rekonstrukce severského chrámu objeveného v Norsku


Reklama

Severskému panteonu vládl Otec veškerenstva Ódin, jehož „specializací“ byla smrt, válka, magie, extáze i básnění. Jeho syn Thór se svým ikonickým kladivem Mjöllni byl zase bohem hromu, deště, nebe i úrody, stejně jako strážcem a vykonavatelem spravedlnosti. Právě této dvojici germánských bohů byl zasvěcený pohanský chrám, který se nedávno podařilo objevit v Norsku.

Chrám vznikl asi před 1200 lety, na konci osmého století našeho letopočtu. Jak připomíná archeolog Søren Diinhoff z norského University Museum of Bergen, jde o vůbec první chrám pohanských Seveřanů, který byl v Norsku nalezen. Podle něj byly tyto krásné budovy již dříve objeveny ve Švédsku, a také v Dánsku. Teď s jistotou víme, že existovaly i v Norsku.

TIP: Během vykopávek na Orknejích vědci objevili velkou vikingskou nálevnu

Podle archeologů šlo o velkou dřevěnou budovu. Byla asi 14 metrů dlouhá, 8 metrů široká a až 12 metrů vysoká. Chrám byl využíván pro uctívání zmíněných božstev, a také k obětování, během letního a zimního slunovratu.

Severní Germáni nejprve uctívali své bohy na jednoduše zařízených venkovních posvátných místech. Zhruba v šestém století našeho letopočtu začali stavět velké dřevěné chrámy, jako je i ten objevený v Norsku.

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: University Museum of Bergen

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907