V obyvatelné zóně Alfa Centauri A se pravděpodobně nachází další exoplaneta

12.02.2021 - Stanislav Mihulka

Astronomové vystopovali již druhou planetu v obyvatelných zónách našeho nejbližšího souseda – trojhvězdy Alfa Centauri

<p>Vizualizace planety obíhající kolem hvězdy <strong>Alfa Centauri B</strong>. Na obloze této planety je hvězda Alfa Centauri B nejjasnějším objektem, druhým nejjasnějším je pak druhá velká složka dvojhvězdy <strong>Alfa Centauri A, v jejíž obyvatelné zóně se má nacházet další exoplaneta.</strong> Slunce je jasnější hvězda vpravo nahoře. | <em>zdroj: ESO/L. Calçada/Nick Risinger (skysurvey.org)</em></p>

Vizualizace planety obíhající kolem hvězdy Alfa Centauri B. Na obloze této planety je hvězda Alfa Centauri B nejjasnějším objektem, druhým nejjasnějším je pak druhá velká složka dvojhvězdy Alfa Centauri A, v jejíž obyvatelné zóně se má nacházet další exoplaneta. Slunce je jasnější hvězda vpravo nahoře. | zdroj: ESO/L. Calçada/Nick Risinger (skysurvey.org)


Reklama

Nejbližším sousedem naší Sluneční soustavy je systém Alfa Centauri. Je to vlastně trojhvězda, kterou tvoří hvězda dost podobná Slunci, „žlutý trpaslík“ Alfa Centauri A, o něco menší „oranžový trpaslík“ Alfa Centauri B a pak malý a slabě zářící červený trpaslík Alfa Centauri C, mnohem známější jako Proxima Centauri.

V roce 2016 jsme právě u Proximy objevili exoplanetu Proxima b, která obíhá červeného trpaslíka v obyvatelné zóně, takže by teoreticky mohla být přívětivá pro život našeho typu. Nový výzkum ukazuje, že exoplaneta Proxima b není sama.

Druhá obyvatelná planeta Alfy Centauri

Kevin Wagner z americké University of Arizona a tým projektu NEAR (Near Earths in the Alpha Cen Region), který pracuje na soustavě VLT (Very Large Telescope) Evropské jižní observatoře v Chile, totiž hlásí objev druhé potenciálně obyvatelné exoplanety trojhvězdy Alfa Centauri. Tentokrát je to u nejvýraznější hvězdy, tedy Alfa Centauri A.

TIP: Astronomové potvrzují: Exoplaneta Proxima b existuje a je podobná Zemi

Planeta zatím není potvrzená, takže má status kandidáta, jak je v podobných případech pravidlem. Vědci ji objevili díky analýzám sto hodin pozorování soustavy VLT mezi květnem a červnem 2019. Pomocí nedávno instalovaného termálního koronografu, který odstíní záři hvězdy, se jim podařilo detekovat tepelné stopy planety, zhruba o velikosti Neptunu, která obíhá hvězdu Alfa Centauri A zhruba ve stejné vzdálenosti jako Země od Slunce. Její oběžná dráha se přitom nachází v obyvatelné zóně, takže by na ní teoreticky mohly panovat příhodné podmínky k životu, případně na měsících nové exoplanety, tedy za předpokladu, že nějaké má.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: ESO/L. Calçada/Nick Risinger (skysurvey.org)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Astronauti Tim Kopra a Tim Peake během odběru krve ve vesmíru.

Vesmír

Velké množství ozonu v přízemní vrstvě vzduchu značně snižuje úrodu rýže a dalších plodin.

Věda

Žraloky Perezovy jsme potkávali při každém ponoru. Potápění s těmito poměrně mohutnými parybami může být pro někoho adrenalinovým zážitkem. Je třeba však zachovat klid a přítomnost nádherných a elegantních tvorů si užít.

Příroda

Rituál otvírání úst – rakev s mumií symbolicky třímá sám Anup (Anúbis), dcera a manželka mrtvého faraona hořekují, zatímco kněží vykonávají obřady.

Historie

Šedá je nejtypičtější barvou orlovských klusáků. Na sněhu sice vypadají krásně, ale mají rádi spíše teplejší podnebí.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907